Past na turisty? Víme, jak nakupovat na cestách

Dejte sbohem všem magnetům na ledničku, tričkům s rádoby vtipnými nápisy a soškám, na které se jen snáší prach. Tenhle průvodce nejstylovějšími suvenýry z cest vás donutí pořídit si letenku už kvůli takovému zážitku z nakupování.

Kategorie „suvenýry z cest“ by si zasloužila detailnější analýzu: Proč má většina z nás nutkání obohatit se nejen dobrodružstvím, ale také typickým artefaktem? Chceme tak navždy zakonzervovat vzpomínku na místo, kam se možná už nepodíváme? Když jsem byla malá a svého tátu jsem na každých prázdninách mučila otázkami, kdy konečně vyrazíme nakupovat, vysvětloval mi, že dárkem je pro nás už přece výlet samotný a suvenýry patří těm blízkým, které jsme nemohli vzít s sebou.

Moc jsem si takový altruistický přístup k srdci nebrala, a tak se postupem let dostal do mého šatníku kabát z Barcelony, který jsem si koupila během studentské výměny, šíleně vysoké jehlové lodičky ze severu Itálie, kam jsem přijela dělat rozhovor, nebo maska na posvátný indonéský tanec kathak.

Věci, které jsem si dovezla, mě doteď těší. Ale předcházel tomu zdlouhavý proces pochopení, jak přestat padat do „pastí na turisty“ a umět vybrat to, co potěší i v době, kdy vzpomínky na dovolenou dávno vybledly.

Nakupovat totiž v nejrůznějších koutech světa suvenýry tak, aby korespondovaly s vaším stylem a tvořily harmonický celek, je dovednost.

Inspirativní přístup má k prázdninovým nákupům pětadevadesátiletá americká módní ikona Iris Apfel. Interiérová designérka, která dekorovala prostory Bílého domu devíti americkým prezidentům, procestovala celý svět a osvojila si onen jedinečný talent nakupovat ty nejstylovější suvenýry.

„Miluju bleší trhy, ať už jsem přijela do Itálie nebo Pákistánu, vždy jsem vyrazila tam. I tam ale musíte dávat pozor na to, co kupujete. Jen proto, že se jedná o vintage záležitost, to nemusí znamenat, že je stylová,“ prohlásila v jednom z rozhovorů.

Zjistěte, kam chodí domorodci. Ať už je to trh, tržnice, lokální známý secondhand, pekárna. V době Googlu takovou informaci vypátráte raz dva. • Vyhněte se turistickému klišé: přívěskům na klíče s Eiffelovkou a dalším podobným kýčům, kterými nepotěšíte ani sebe, ani ty, pro něž je pořizujete. • Předtím, než vyrazíte nakupovat, informujte se o místních zvycích. Smlouvá se v dané zemi? Pokud ano, jakým způsobem? • Pokud toužíte po nějakém typickém artefaktu, jakým je třeba japonské kimono, najděte si dopředu informace. Zjistěte, jaké parametry má mít to kvalitní, aby vás nikdo nenapálil s cenou či materiálem.
Pravidla pro nakupování na cestách