Umělecký soubor China Zhejiang Wu Opera Troupe.

Umělecký soubor China Zhejiang Wu Opera Troupe. Zdroj: Intercharm production

Orientální show, kaligrafie i bojová umění. Číňané chystají velkolepé oslavy nového roku

Příznivcům Asie se v Praze, Ostravě a Olomouci představí nevšední kultura Číny, její tradice, zvyky a symboly spojené s vítáním nového lunárního roku a blížícího se příchodu jara. Znamení zemského Psa pro následující rok vystřídá zemský Vepř, který symbolizuje štěstí a bohatsví.                                                                                                                                                                                               

V prostorách Kongresového centra Praha se ve dnech 25. a 26. ledna 2019 uskuteční zahájení oslav příchodu lunárního nového roku přehlídkou čínské tradiční kultury a umění.

V hlavním městě bude širokou veřejnost probíhat po oba dny celodenní doprovodný program. Oslavy vyvrcholí hlavním programem, který do České republiky přiveze špičkový umělecký soubor China Zhejiang Wu Opera Troupe.

Toto seskupení vynikajících tanečníků, akrobatů, pěvců a hudebníků je v Asii i Evropě proslulé svými neobvyklými uměleckými i pohybovými schopnostmi, nápaditou choreografií, scénografií, rozsáhlou výpravou kostýmů a rekvizit.

Během 90minutové show plné barev, světel, hudby, tance, pohybu, kostýmů a šperků, záhadných masek, zbraní a bojových umění i hedvábné romantiky, zazní navíc početné lidové hudební nástroje, nebo zpěvy s bohatě zdobenými oděvy čínské opery Wu. Soubor má také v repertoáru atraktivní Dračí tanec, se kterým uspěl na mezinárodních karnevalech.

Psa v letošním roce nahrazuje prase.
Psa v letošním roce nahrazuje prase. | Zdroj: Intercharm production

Kaligrafie, bojová umění i základy čínštiny

V rámci bezplatného doprovodného programu čínští umělci veřejnosti předvedou řadu zajímavostí, jako jsou techniky tušové malby a kaligrafie, různé národní zvyky, čajový obřad, hudba a tanec.

Mistři bojových sportů z Wushu centra se představí s ukázkami Shaolin kung-fu, San-da, Qi-gong, se školou Taichi-Praha si vyzkoušíme třeba techniky Čchi kung a oblíbené Tai-chi. Návštěvníci mohou zasednout do školních lavic a absolvovat svou první lekci čínského jazyka.

Nedílnou součástí každé oslavy je dobré jídlo a pití. V prostoru věnovaném čínské gastronomii bude k dispozici široká nabídka ochutnávek typických jídel, nápojů a specialit, navíc za příznivé ceny.

K oslavám nového roku patří také ohňostroj. Ten odstartuje před Kongresovým centrem hned v pátek 25. ledna v 18:30.

Pronikněte do čínské kultury.
Pronikněte do čínské kultury. | Zdroj: Intercharm production

Oslav se dočká I Ostrava a Olomouc

Z Prahy pak soubor China Zhejiang Wu Opera Troupe pokračuje do Ostravy, kde vystoupí s hlavním programem v neděli 27.1. od 19:00vMultifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Akce se koná s podporou Moravskoslezského kraje.

Závěr oslav proběhne v Olomouci, a to v pondělí dne 28.1. od 18:30, kde umělecký soubor vystoupí vDivadle na Šantovce. Představení čínských umělců pro veřejnost a studenty realizuje Univerzita Palackého v Olomouci a Konfuciův institut UP ve spolupráci s městem a Olomouckým krajem.

Vstupenky na oslavy čínského nového roku za zvýhodněnou cenu najdete na Slevomatu.

Hlavními partnery letošních oslav jsou Bank of China, Huawei, Skupina ÚJV, China Telecom Europe, dále také Dahua Technology, Huajie a Fashion Arena Outlet Prague.