Onkoložka Petra Tesařová: K pacientkám přistupuji jako ke svým dětem

Pacientky Petry Tesařové bývají často ve věku jejích dcer. A ona místo toho, aby se na to snažila nemyslet, naopak v sobě tuto myšlenku podporuje. Podle ní totiž ke všem pacientkám, které se u ní léčí s rakovinou prsu, musí přistupovat jako ke svým dětem. Nejen z tohoto důvodu se angažuje v Projektu 35. I vy ale můžete podpořit dobrou věc a zlepšit povědomí o rakovině prsu, a to v sobotu 10. června na Avon pochodu. 

V čem je rakovina prsu u mladých žen horší?

V prvé řadě: Rakovina v takto brzkém věku je pořád poměrně vzácná. Ročně jich přibývá kolem 130, zatímco celkový počet pacientek je 7000. Jenže u těch mladých je to mnohem nebezpečnější a nádor bývá agresivnější. Jde o ten druh, u kterého je doba jeho nálezu alfou a omegou. Může být totiž často jen kosmetickou epizodou v bytí ženy, která jí otráví část života, ale po letech si na to vzpomene jen jako na nepříjemnost. Jenže ten samý nádor, pokud není odhalen včas, ji může připravit o život.

Jak dlouhá doba od toho zdánlivě neškodného nálezu po ten metastatický může uplynout?

Časová linka mezi dobrou prognózou, vyléčitelností a úplně fatálním dopadem na život může být jen několik měsíců nebo dokonce i týdnů. Problém je v tom, že žena, které je třeba 25 let nebo která je těhotná či dokonce kojí, není typickou pacientkou s karcinomem prsu. Zatímco my, onkologové, se s nimi setkáváme, praktický lékař nebo gynekolog se s tím za celou kariéru potkat nemusí. Proto je lehké přehlédnout, že se něco děje. Nehledě na to, že všechny hormonální změny v průběhu menstruace, kojení, těhotenství znamenají hmatné změny, které mohou být nevinné a mohou nádor zakrýt a maskovat ho dlouhou dobu.

Takže jakmile si něco nahmatám, mám okamžitě letět k lékaři?

To ani ne. Těch pohmatových nálezů se v prsu objevuje mnoho. Ale pokud si najdete něco, co tam dříve nebylo a co nezmizí ani poté, co jste už jednou odmenstruovala, pak určitě. Není tak těžké vydat se k lékaři a pokusit se o vyšetření. Ale nejhorší je, když ho navštívíte a on vaše pochyby rozptýlí s tím, že o nic nejde. Tady se setkáváme s největším problémem. My jsme právě mimo jiné v rámci Projektu 35, který má pomáhat mladým ženám s karcinomem prsu, začali pořádat kurzy pro gynekologické sestry. Mají k pacientkám blízko a často jsou tím prvním sítem. Snažíme se jim vysvětlit problematiku karcinomu prsu u mladých žen.

Sama znám případ ženy, kterou poslala lékařka domů s tím, že o nic nejde. Až na základě její urputnosti, kdy si vyžádala další vyšetření, se nakonec nádor potvrdil. Půl roku od prvních příznaků.

To je bohužel typické. Mně takhle nedávno přišla do ambulance pacientka. Během kojení si všimla něčeho v prsu. Útvar se zvětšoval a na kontrole to řekla gynekologovi. On jí odpověděl, že to je běžné při kojení. Najednou ji ale začala bolet ruka a šla k praktikovi. Ten jí nahmatal uzlinu nejen v podpaží, ale i v nadklíčku. Poslal ji špatně na ORL. Uzliny jí vyndali a odeslali na patologii. To všechno ale trvalo několik měsíců. A výsledek? Zjistili, že jde o rakovinu prsu v pokročilém stadiu! Doma malé dítě, takže kromě fyzických komplikací se objeví i ty psychické. I to je na Projektu 35. Nechceme jen opravovat rozbité mladé ženy, ale uvědomujeme si, jak jim to nabourává celý život.

Jak si samovyšetřit prsa? Podívejte se na video: