...

... Zdroj: Shutterstock

Největší hříchy při snídani? Jíme málo tuků a pijeme moc džusů!

Čokoládový croissant, bílý rohlík s džemem nebo koblihy sice potěší chuťové buňky, ale k snídani to není nejlepší volba. Jaké chyby děláme nejčastěji při snídani?

Základ snídaně by měly tvořit kvalitní bílkovina, sacharidy s nižším glykemickým indexem a vhodné tuky, zelenina nebo ovoce. A tahle pravidla platí pro všechny!

Jaké jsou tedy největší chyby, které souvisí s našimi snídaňovými zvyklostmi?

Bohužel je jich víc než dost. Ovšem když se nad nimi zamyslíte a aspoň některé z nich přehodnotíte a vypustíte, budete se divit, co to s vaším tělem udělá!

Pokračování 2 / 5

Málo bílkovin

...
... | Zdroj: Shutterstock

Proteiny nepotřebují jen vzpěrači a chlapi, kteří chtějí nabrat sílu a hlavně svalovinu. Bílkoviny potřebujeme i my! Jsou doslova základním kamenem, který poskytuje tělu „palivo“ pro celý den.

Ideální je přijímat bílkoviny s každým jídlem, nekonzumovat je tedy samotné. A ještě jeden důvod tu je, proč jíst ke snídani bílkoviny: denně potřebují ženy asi 80 až 100 g bílkovin a organismus jich naráz dokáže absorbovat pouze 30 g, takže když si je nedáte ke snídani, jen stěží přijmete za den doporučené množství.

Ovšem pozor, neznamená to, že do sebe budete každé ráno ládovat steak s vejci.

Pokračování 3 / 5

Nedostatek tuků

...
... | Zdroj: Shutterstock

Spousta lidí se domnívá, že když vypustí ze snídaně tuky, budou jíst zdravěji. Není to tak docela pravda.

Pozor na skryté tuky (maso, uzeniny, sýry), takže dávejte přednost těm, které obsahují nenasycené mastné kyseliny.

Pokud ale netrváte na uzeninách, klidně si k snídani namažte na chléb trošku másla. Jde o celkový denní příjem – nasycené versus nenasycené tuky v poměru 1:2.

Pokračování 4 / 5

Málo vlákniny

...
... | Zdroj: Shutterstock

Vláknina ovlivňuje hladinu cukru v krvi a některé druhy vlákniny i hladinu cholesterolu.

Zdrojem rozpustné vlákniny jsou například ovoce, zelenina, částečně obiloviny. Vybírejte ale správně, ovoce je ke snídani méně vhodné, protože obsahuje zároveň moc cukru, lepší je zelenina. I cereálie vybírejte se sníženým obsahem cukru, například Dobrá vláknina od Bona Vita.

Pokračování 5 / 5

Snídáme jen ovocné džusy

...
... | Zdroj: Shutterstock

Na sladkých džusech je zrádné i to, že jsou poměrně hutné a vyvolají falešný dojem, že jsme se nasytili. Jenže je to opačně, brzo budeme mít hlad, a to kvůli cukru, který obsahují. Rozkolísá se vám hladina krevního cukru.

Chcete-li si tedy ke snídani dopřát ovocný fresh, pak jedině v kombinaci s bílkovinami, například k jogurtu nebo vajíčkům.

Článek připravil Blesk pro ženy.