Milujete rozpustné voňavé koule do koupele? Pozor na ně!

3. června 2017
Milujete rozpustné voňavé koule do koupele? Pozor na ně!
Vypadají neškodně, ale pozor na to • Foto: Shutterstock

Kolikrát týdně se propadáte do barevné voňavé vany? Jestli častěji než jednou, pak zpozorněte. Zatímco smysly si užívají tu erupci barev a vůní, vaše zdraví trpí. Konkrétně to intimní.

Vnitřek pochvy má totiž stabilní pH, které se pohybuje mezi 3,5 a 4,5, kdy je neutrální. V takovém případě je zde ideální rovnováha bakterií, které udržují naše intimní zdraví v pořádku. Jakmile se ale pH zvýší, bakterie se začnou překotně množit a obranyschopnost je ta tam. 

Někdy je to doslova uměníNěkdy je to doslova uměníAutor: Shutterstock

Voňavá, ale...

Hygienické přípravky na mytí a relaxaci, ať už jsou to oblíbené koule do koupele nebo i obyčejná mýdla a pěny do vany, mají pH kolem 8, což je skoro dvojnásobek. A i rozpustné koule obsahují sulfáty (díky nim tak krásně šumí a pění), jejichž pH se pohybuje právě mezi hodnotami sedm a devět.

Ačkoliv se na venek budeme cítit čisté a voňavé, intimní partie zažijí šok. Vagína totiž funguje jako samočistící samoobslužná stanice, tedy obejde se bez toho, abychom ji zevnitř myly. 

Mýt, či nemýt

Ve chvíli, kdy se bakterie neboli kvasinky původu Candida Albicanis přemnoží, začne se to projevovat svěděním, pálením a suchostí. A není to nic jiného než kvasinková infekce. Jenže ta se také projevuje specifickým zápachem. Takže paradoxně, pokud používáte hygienické přípravky plné vůní, můžete si akorát přitížit.

Vypadají sladce, ale mohou způsobit problémyVypadají sladce, ale mohou způsobit problémyAutor: Shutterstock

To ale neznamená, že bychom měly dát vale hygieně! Jen ji stačí dodržovat zvenčí a používat při tom přípravky určené speciálně na intimní hygienu.

A co voňavá koupel plná třpytek a barev? Pro tu platí to, co pro řadu jiných guilty pleasures: Dopřávejte si ji s mírou a popřípadě si neutrální pH vagíny pojistěte probiotiky. 

Jakou používat intimní hygienu? Podívejte se na video:
720p 480p 360p 240p
Magistra Jana Doležalová radí, co používat na intimní hygienu

Jdi na homepageZpět na začátek
1080p 720p 360p
Další příběhy

Horoskopy