Kurkumin: nová hvězda v péči o vaše zdraví

Na jaře nám svěží, pučící a kvetoucí příroda ukazuje svou sílu, kterou stále častěji využíváme i v péči o zdraví. Mimořádně širokou oblast blahodárného působení na náš organismus má například přírodní látka kurkumin. Odkud vlastně pochází a proč je tak zajímavá?

Krásná superpotravina

Kurkumin možná nevědomky používáte v kuchyni, protože jde o žlutooranžové přírodní barvivo ze směsi koření kari. V čisté formě se získává z rostliny nazvané kurkuma, která je příbuzná zázvoru. Pěstuje se především v Číně, Indonésii a Indii a má krásný květ nejčastěji bílé nebo růžové barvy. Kurkuma bývá řazena mezi tzv. superpotraviny, které mají mimořádný nebo ojediněle pozitivní vliv na zdraví člověka. Kurkumin je obsažen v kořeni kurkumy, přičemž koncentrace přírodní účinné látky ve zdroji je bohužel velmi malá, pouhá přibližně 3 %. Konzumovat jej proto můžete také jako doplněk stravy. Nabízí ho například ryze česká značka Liftea, která ve svých doplňcích stravy sází právě na sílu přírodních látek.

Od pokožky po krevní oběh

Kromě toho, že se kurkumin osvědčil v tradiční čínské i indické medicíně, věnuje mu pozornost řada moderních průzkumů. „Pozitivních účinků kurkuminu na zdraví je skutečně mnoho. Jeden je však zásadní a dá se říci, že generuje další. Je jím prevence,“ říká výživová odbornice Ing. Eva Goldmannová a vysvětluje: „Aby náš organismus fungoval, jak má, potřebuje se efektivně zbavovat všech nečistot a odpadních látek, k čemuž mu slouží především zdravá játra, slinivka a střeva. A právě kurkumin pozitivně ovlivňuje jejich kondici a správnou činnost.“

Díky svým antioxidačním účinkům poskytuje kurkumin i ochranu proti poškození buněk volnými radikály a vytváří pomyslný obranný štít proti řadě onemocnění. Příznivý vliv má i na krevní oběh, normální hladinu cholesterolu, ale i na trávení. Blahodárně působí také na duševní rovnováhu i stav pokožky, kloubů a kostí.

Jak již bylo řečeno, koncentrace kurkuminu v kořeni kurkumy není zrovna vysoká. Dopřát si ho tedy můžete například jako doplněk stravy. Vysoce koncentrovanou formu kurkuminu (95 % kurkuminoidů) obsahuje doplněk stravy Liftea Kurkumin, který je k dostání v lékárnách, prodejnách dm a dalších vybraných drogeriích. Více informací najdete na www.liftea.cz.