knihy

knihy Zdroj: red

Knihy, které přečtete jedním dechem a ještě se naučíte historii

Říkáte si někdy, že vaše znalosti historie a toho, jaký má vliv na náš současný život, jsou omezené? Z učiva základní školy si pamatujete útržky bez souvislostí a v mnohých debatách je pro vás Google nejlepším přítelem? Pokud se chcete v tomto směru někam posunout, máme pro vás tip: Přečtěte si následující knížky. Budou vás bavit a ta historie a souvislosti se k vám dostanou jen tak mimochodem, jako takový milý bonus.

Ken Follett - Století

knihy
knihy | Zdroj: red

Trilogie Století je naprostá bomba – dějiny 20. století popsané na strhujícím příběhu několika fiktivních rodin. Samozřejmě jsou hrdinové vybráni tak, abyste jejich prostřednictvím mohli být u všech důležitých událostí. Postupně se seznámíte s rodinou ruských dělníků, welšských horníků, s rodinou anglického aristokrata, s rodinami rakouskými, německými a americkými, jejichž osudy se prolínají.

A zatímco vás budou zajímat jejich všední starosti, jako například, jestli seženou něco k jídlu, jestli se ti dva do sebe zamilují a co na to řekne jejich příbuzenstvo, ocitnete se u toho jen tak mimochodem u diplomatického řešení toho, jestli vypukne první světová válka, dostanete se do francouzských zákopů nebo prožijete doslova na vlastní kůži dobytí zimního paláce a VŘSR. Zjistíte, že to bylo asi trochu jinak, než vás učili na základní škole, a pochopíte, kde se vzaly nálady ve společnosti, které třeba vedly ke zvolení Hitlera kancléřem. Trilogie končí studenou válkou.

Čtěte dál >>>

Pokračování 2 / 4

Zdeněk Šmíd – Cejch

knihy
knihy | Zdroj: red

Zdeňka Šmída máte možná zafixovaného jako autora humorných letních románů Proč bychom se netopili a spol. Málokdo ovšem ví, že jeho záběr je mnohem širší a mnoho jeho románů se věnuje naší nedávné historii. Mým nejoblíbenějším románem je jednoznačně Cejch. Je to takových Sto roků samoty po česku.

Kniha vypráví osudy jednoho rodu z krušnohorské vesnice s tím, že její podstatná část se odehrává ve 20. století, v období kolem druhé světové války a po ní. Můžete nádherně sledovat, jak se vztahy Čechů a Němců proměnily s nástupem Hitlera k moci a pokud se lidé náhodou dokázali navzájem domluvit i přes všeobecně panující nenávist, všechno pak dokonale pohřbili komunisté. Nádherně vyprávěný příběh je zasazen do fantastické a syrové přírody Krušných hor a to všechno z románu dělá knihu, ke které se vracím znovu a znovu.

Čtěte dál >>>

Pokračování 3 / 4

Bill Bryson – Dům

knihy
knihy | Zdroj: red

Tahle kniha je už hodně rozebrána, nedávno se ale objevila v Levných knihách, takže je ještě šance na její koupi. Proč o ní uvažovat? Autor v ní totiž nesmírně zábavně líčí dějiny, a to tak, že prochází starým anglickým domem a v každé místnosti se zamyslí nad historií toho, co se tam odehrávalo. Vy se tak v dětském pokoji třeba dozvíte, jaký měli rodiče vztah k dětem ve středověku, jak vypadala výchova v Anglii 19. století, jak žily děti v chudobincích, jak pracovaly a podobně. Věděli jste například, že pod malými kominíky jejich mistři často zapalovali v kamnech oheň, aby byli v čistění komína rychlejší?

Další vybrané zajímavosti, všechny pečlivě ověřené, na vás čekají v ložnici, jídelně a tak dále. Tohle je kniha, ke které se určitě budete chtít také vracet znovu.

Čtěte dál >>>

Pokračování 4 / 4

Laurent Binet – Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich

knihy
knihy | Zdroj: red

Možná máte pocit, že po uvedení filmu Anthropoid víte o atentátu na Reinharda Heydricha všechno. Jenže tahle kniha je napsaná úplně jinak než všechny ostatní. Autor totiž neřadí jen jednotlivá fakta za sebou, on sám do románu vstupuje a popisuje nejen okolnosti, jak danou informaci našel, ale také, co si o ní myslí. Netají se obdivem k činu dvou parašutistů, zároveň ale nezapomíná na celou síť obyčejných lidí, kteří jim pomáhali. Co si asi mysleli, jak to asi prožívali? Autor přiznává, že na některé otázky odpověď nenajde, o to víc je ale kniha živá a čtivá.