Jaká byla Marie Terezie? Žárlivá manželka, matka 16 dětí a neústupná vládkyně

13. května 2017
Mladá Marie Terezie • Foto: Pinterest

Povinná školní docházka, zrušení nevolnictví, šestnáct dětí, titul arcivévodkyně. Ale také třeba mravnostní policie, kterou založila kvůli svému nevěrnému manželovi. To všechno a mnohem více byla Marie Terezie, která se narodila přesně před tři sta lety. 

Kdo vlastně byla Marie Terezie, se už asi nikdy nedozvíme. Jestli totiž máte pocit, že je toho o ní známo dost, pak vás vyvedeme z omylu. Tato dáma, jediná žena, která kdy stála v čele naší země, si totiž dost úzkostlivě hlídala, jaké životopisy se o ní píší. A dokonce si je i sama vymýšlela – najdete v nich tedy pouze to, co ona sama chtěla, aby se psalo. 

Scénáristce Mirce Zlatníkové to ale přišlo podezřelé, a tak se rozhodla podívat se slavné panovnici pořádně "na zoubek". Napsala scénář k dvoudílnému filmu, který pojednává o životě Marie Terezie. „Není to ani dokudrama, ani životopisný film. Je to příběh, jak jej vidím já. Ale klidně se to mohlo stát úplně jinak,“ upřesňuje. Premiéru bude mít její film v České televizi o letošních Vánocích.

Marie-Louise Stockinger v roli Marie TerezieMarie-Louise Stockinger v roli Marie TerezieAutor: Česká televize

Žena jako my

Autorka scénáře nevěřila, že by Marie Terezie byla skutečně tak neomylná, poctivá, že v životě neudělala jedinou chybičku, jak se o ní píše v životopisech. I přesto, že byla arcivévodkyní rakouskou, byla přeci také manželkou a matkou. A nedělejme si iluze, že by před tři sta lety přemýšlely ženy v rovině milostné a vztahové o moc jinak než dnes. Naopak, byly nám bližší, než si myslíme. Ostatně Marie Terezie byla v podstatě předobrazem současných emancipovaných žen. Už tehdy totiž musela řešit konflikt mateřství, rodiny a kariéry. A nutno dodat, že v jejím případě to opravdu muselo být ve velkém stylu.

Marii Terezii hraje rakouská herečka Luise StockingerMarii Terezii hraje rakouská herečka Luise StockingerAutor: Archiv České televize

Opravdu šťastné manželství?

V dostupných pramenech se tvrdí, že manželství Marie Terezie s Františkem I. Štěpánem Lotrinským bylo víceméně šťastné. Ale bylo to skutečně tak, nebo šlo o další životopisné PR z hlavy panovnice? Zatímco ona byla pečující žena, která se starala nejen o blaho zemí Rakousko-Uherska, ale i svého manžela a početné rodiny, její muž byl spíše volnomyšlenkář. Pokud by jejich manželství opravdu bylo bez mráčku, jak to jde dohromady s prameny, které uvádějí, že měl František několik milenek? A co Marie Terezie, byla vždycky věrnou manželkou?

Jaká tedy byla tato žena, alespoň podle Mirky Zlatníkové? To si přečtěte ve velkém rozhovoru, který zveřejníme na Ženy.cz už příští týden! 

Podívejte se, jak se natáčí film o Marii Terezii.
Seriál Marie Terezie, takhle se bojovalo o herecké obsazení

Jdi na homepageZpět na začátek
Další příběhy