Děj filmu začíná v roce 1723, kdy je Karel VI. korunován českým králem.

Děj filmu začíná v roce 1723, kdy je Karel VI. korunován českým králem. Zdroj: M. Rušínová, Česká televize

Marie-Louise Stockinger v roli Marie Terezie
Natáčení koprodukčního filmu Marie Terezie
Ve filmu si mladou Marii Terezii zahrála rakouská herečka Marie-Louise Stockinger.
Marii Terezii hraje rakouská herečka Luise Stockinger.
Režie snímku se ujal Rakušan Robert Dornhelm pracující v Hollywoodu.
9
Fotogalerie

Jaká byla Marie Terezie? Žárlivá manželka, matka 16 dětí a neústupná vládkyně

Povinná školní docházka, zrušení nevolnictví, šestnáct dětí, titul arcivévodkyně. Ale také třeba mravnostní policie, kterou založila kvůli svému nevěrnému manželovi. To všechno a mnohem více byla Marie Terezie, která se narodila přesně před tři sta lety. 

Kdo vlastně byla Marie Terezie, se už asi nikdy nedozvíme. Jestli totiž máte pocit, že je toho o ní známo dost, pak vás vyvedeme z omylu. Tato dáma, jediná žena, která kdy stála v čele naší země, si totiž dost úzkostlivě hlídala, jaké životopisy se o ní píší. A dokonce si je i sama vymýšlela – najdete v nich tedy pouze to, co ona sama chtěla, aby se psalo.

Scénáristce Mirce Zlatníkové to ale přišlo podezřelé, a tak se rozhodla podívat se slavné panovnici pořádně "na zoubek". Napsala scénář k dvoudílnému filmu, který pojednává o životě Marie Terezie. „Není to ani dokudrama, ani životopisný film. Je to příběh, jak jej vidím já. Ale klidně se to mohlo stát úplně jinak,“ upřesňuje. Premiéru měl její film v České televizi 1. ledna 2018.

Žena jako my

Marii Terezii hraje rakouská herečka Luise Stockinger.
Marii Terezii hraje rakouská herečka Luise Stockinger. | Zdroj: Archiv České televize

Opravdu šťastné manželství?

V dostupných pramenech se tvrdí, že manželství Marie Terezie s Františkem I. Štěpánem Lotrinským bylo víceméně šťastné. Ale bylo to skutečně tak, nebo šlo o další životopisné PR z hlavy panovnice? Zatímco ona byla pečující žena, která se starala nejen o blaho zemí Rakousko-Uherska, ale i svého manžela a početné rodiny, její muž byl spíše volnomyšlenkář. Pokud by jejich manželství opravdu bylo bez mráčku, jak to jde dohromady s prameny, které uvádějí, že měl František několik milenek? A co Marie Terezie, byla vždycky věrnou manželkou?

Jaká tedy byla tato žena, alespoň podle Mirky Zlatníkové? To si přečtěte ve velkém rozhovoru s Mirkou Zlatníkovou.

Podívejte se, jak se natáčel film o Marii Terezii.

Video placeholde

Doporučujeme

Načíst další články