Power banka GoGEN, koupíte na: kasa.cz, 499 Kč

Power banka GoGEN, koupíte na: kasa.cz, 499 Kč Zdroj: archiv firem

Kryt Apple Silicone Case, koupíte na: kasa.cz, 1634 Kč
Polaroid instax mini 9 v barvě cobalt blue, koupíte na: megapixel.cz, fotolab.cz, 2390 Kč
Přenosný reproduktor Bose Revolve Plus, koupíte na: alza.cz, 8990 Kč
...
Micro SD karta, Kingston, koupíte na: alza.cz, 444 Kč
11
Fotogalerie

Elektronika na dovolené: Kterou si vzít a jak se o ni starat?

Sice na ně občas nadáváme, ale nedokážeme bez nich fungovat ani během dovolené. Nebo si snad dovedete představit, že byste k moři odjela bez mobilu nebo foťáku? Jenže třeba je myslet i na ochranné obaly, speciální adaptéry nebo power banky. 

Myslete na nabíječky

Zkontrolujte si, zda máte ke každé elektronice adaptér nebo nabíječku. Kvůli specifickým konektorům potřebuje každá digitální hračka svůj USB kabel, takže si zkontrolujte, zda máte všechny potřebné kabely nebo redukce.

Pozor na jiné zásuvky

V různých zemích mají elektrické zásuvky různé konektory. Obvykle vám s tím umí poradit na recepci hotelu, ale nespoléhejte na to. Předem si ověřte, jaký typ zásuvky se v dané zemi používá a přibalte si příslušný adaptér s sebou. Ideální je vzít si s sebou i elektrickou rozdvojku, abyste mohli současně používat či nabíjet více zařízení.

Například v USA používají v elektrické síti napětí pouze 110 voltů. Zkontrolujte si, zda váš adaptér nebo nabíječka dokážou v takové síti vůbec pracovat. Pokud ne, pořiďte si náhradní nebo nějaký univerzální adaptér nebo cestovní transformátor.

Nepodceňujte obaly

Nepodceňujte ochranná pouzdra a speciální obaly na elektroniku. Pokud se například chystáte k vodě, pořiďte si i ochranné pouzdro pro fotografování pod vodou nebo odolnější "podvodní" fotoaparát. Budete překvapena, jak pěkné záběry se dají udělat i v takovém bazénu. Na pláži i u vody je vhodné mít elektroniku ve vzduchotěsných obalech nebo alespoň v uzavíratelném igelitovém sáčku, který ji ochrání před poškrábáním nebo vodou.

Pozor na slunce

Při přepravě skladujte napájení například od notebooku samostatně. Když elektronika navlhne bez napájení, je menší pravděpodobnost jejího poškození. Pozor také na extrémní teploty, které bateriím rozhodně neprospívají. Nevystavujte je dlouhodobě slunci, protože by se mohly nenávratně poškodit. Ani přílišný chlad a mráz jim neprospívají, takže se je snažte mít jen ve stínu a v suchu.

Mějte fotky v bezpečí

Nabalte si dostatečné množství záznamových médií. Spoléhat se pouze na jednu paměťovou kartu s velkou kapacitou je sice pohodlné, ale zároveň velmi nebezpečné. Pokud máte s sebou notebook nebo tablet, dělejte si průběžně zálohu fotek a videí. Další možností je pořídit si stylový polaroid, díky kterému se můžete z fotek radovat ihned.

Sbalte si baterky

Baterie se obvykle vybijí, když to nejméně potřebujete. Běžné baterie pořídíte i na místě, ale většinou za mnohem vyšší cenu než doma.

Sepište si seznam

Ještě před cestou si sepište seznam veškeré elektroniky a poznamenejte si přesné označení modelů a výrobní čísla pro případ její ztráty či krádeže. Tento seznam si uložte na bezpečné místo. Snažte se také nepodcenit pojištění. V případě, že nějakou elektroniku nechcete nosit všude s sebou, využijte sejf v hotelovém pokoji.