Držíte doma kasu? Pokud ne, měla byste začít! Přinášíme čtyři důvody, proč se sledování rozpočtu vyplatí

Už mnoho průzkumu ukázalo, že když dojde na rodinný rozpočet, většinou ho mají pod palcem spíše ženy. Není se čemu divit, většinou se nákupů potravin, drogerie i potřeb pro děti ujmou právě matky, takže mají o měsíčních útratách přirozeně větší přehled než muži. Ale samozřejmě to nemusí být pravidlem.

Spousta domácností zvládá odesílat všechny platby a řešit nákupy i bez toho, aniž by si vedla nějaký rodinný rozpočet. Pokud tento styl hospodaření s financemi praktikujete i vy, je na místě si položit otázku, zda se nepřipravujete o určité benefity, které by vám monitorování toku peněz mohlo přinést. Jaké to jsou? My se dnes podíváme na zoubek čtyřem nejzásadnějším.

1. Nepropásnete žádnou platbu

Držet doma kasu znamená především to, že víte o všech výdajích, které se na vás během měsíce nahrnou. Ať už pak máte na starost platby nebo jenom jejich evidenci, po pár měsících už budete vědět, kam musíte platbu odeslat a v jaké výši. Když pak bude na účtu podezřele více peněz než obvykle, v hlavě si projdete seznam pravidelných výdajů a během chvilky rozklíčujete, kterou fakturu jste zapomněli zaplatit.

Může se to zdát jako drobnost, avšak spousta zbytečných výdajů se často váže právě na opožděné platby. Plno různých poskytovatelů, ať už jde o telefonní služby nebo třeba půjčky, vás za opožděnou platbu potrestá sankcí, které může být poměrně vysoká, obzvlášť když je zpoždění opravdu výrazné. Za běžné účty pak utratíte majlant, přitom by jenom stačilo si pohlídat datum splatnosti.

2. Víte, co si můžete dovolit

S přehledem o vašich pravidelných výdajích přirozeně přichází i možnost spočítat si, kolik vám po jejich úhradě zbyde na útratu. Kolikrát se vám stalo, že jste se nechali zlákat slevami nebo si dopřáli nějakou radost navíc a kvůli tomu jste posléze měli problém vyjít s výplatou? Jelikož budete jasně vědět, s jakým rozpočtem pracujete, nic takového už se vám stát nemusí. A to je pořádná úleva, nemyslíte?

3. Vyřizování půjčky je snadnější

Přehled o vašich financích vám také pomůže si sjednat bezpečnou půjčku. Možná si teď říkáte, proč byste měli půjčku potřebovat, když máte finance pod dohledem. Ať už si budete vést sebelepší záznamy o stavu vašeho rozpočtu, často stačí jen jeden nečekaný výdaj k tomu, aby vám váš systém zcela rozhodil. Nemusí se vlastně ani jednat o nečekaný výdaj, pár týdnů nemocenské nebo změna zaměstnání jednoho z partnerů může mít podobný efekt.

Pak může stát za úvahu dlouhodobá půjčka bez doložení příjmu, která vám pomůže vyrovnat rozdíl, když máte do výplaty daleko. Proč zrovna tento typ půjčky? Protože k jeho sjednání není potřeba potvrzení o pravidelném příjmu od vašeho zaměstnavatele, takže přichází v úvahu i v případě, že jste na nemocenské nebo v přechodném období mezi dvěma zaměstnáními.

Jestliže navíc budete mít přehled o vašich příjmech a výdajích, snadno si spočítáte, jak velké splátky dokážete zvládat, a tím pádem se vyhnete potížím. Avšak pamatujte na to, že dlouhodobá půjčka bez doložení příjmu nemá u všech poskytovatelů stejné podmínky. Raději si je tedy dopředu vzájemně porovnejte, abyste neskončili s produktem, který bude příliš drahý nebo vám nebude vyhovovat.

4. Podaří se vám něco ušetřit

Poslední věc, kterou vám umožní sledování rozpočtu, je to, že konečně začnete šetřit. Až uvidíte, kolik v obchodech každý měsíc necháte peněz, možná budete nepříjemně překvapeni. Na druhou stranu vás to ale donutí se zamyslet nad způsoby, jak tyto náklady snížit a konečně přestat plýtvat a místo toho začít šetřit.

Všechny ty věci, které jste si odpírali kvůli tomu, že na ně “nemáte peníze”, budou brzy na dosah ruky a vy si svůj život začnete užívat opravdu naplno. Je libo dovolená, nové auto nebo luxusní večeře pro dva? Pár měsíců systematického nakládání s penězi vám otevře dveře ke spoustě možností! Tak proč čekat a nezačít už dnes?