Dovolená a menstruace: Jak oddálit vaše dny a je to zdravé?

22. července 2017 • 06:00
 • Dovolená a menstruace: Jak oddálit vaše dny a je to zdravé?

  Poručit větru a dešti před dovolenou ještě neumíme. Zato načasovat činnost našich reprodukčních orgánů, to nám jde skvěle. A tak nám přijde naprosto přirozené odsunout si menstruaci před cestou k moři, aby nás neobtěžovala. Je to ale z hlediska lékařů v pořádku? 

 • Jste zdravá?

  Autor: Shutterstock.com
  Než se rozhodnete oddálit menstruaci bez rady lékaře, měla byste si být jistá, že jste po zdravotní stránce naprosto v pořádku. "Musíte si být jista, že nemáte neléčený vysoký krevní tlak," vysvětluje gynekoložka Jane Minkinová. Bez lékařské konzultace by se o to neměly pokoušet ani ženy starší 35 let nebo kuřačky. V případě, že si nejste svým zdravotním stavem jista, jděte za svým lékařem.
 • Chvála hormonům

  Autor: Shutterstock.com
  Nejjednodušší to mají samozřejmě ty ženy, které užívají hormonální antikoncepci v podobě pilulek. Musí být ale jednofázové, což znamená, že všechny tabletky mají stejný obsah hormonů. Ty prostě jen ve chvíli, kdy sezobnou jedenadvacátý prášek, neudělají pauzu, ale načnou rovnou další platíčko. Menstruaci můžete oddálit o libovolný počet dnů – o týden i o dva měsíce. Pokud vaše antikoncepce obsahuje ještě placebo pilulky, pochopitelně je nepoužívejte. Ve chvíli, kdy už cyklus nechcete odkládat, jednoduše přestanete užívat prášky. Menstruace by se měla objevit zhruba do dvou dnů. Poté pokračujte v novém platu a toto načaté si schovejte pro podobné příležitosti.

  Často se objevuje informace o tom, že toto "přebírání" antikoncepčních pilulek může snižovat jejich schopnost bránit otěhotnění. Odborníci to ale vyvracejí. Pokud je budete brát poctivě tak, jak máte, budou fungovat stále stejně.

 • Jak je to s náplastí?

  Autor: Shutterstock.com
  V případě, že užíváte jako ochranu náplasti, pak stejně jako u prášků pokračujete dále bez pauzy. Ovšem zatímco v případě prášků nemusíte dobírat celé plato, u náplastí využijte všech tří v balení. Pokud se chystáte na dovolenou k moři, potom si raději přibalte o náplast, dvě navíc. Přece jen kombinace slané vody, opalovacího krému a potu může napomoci odlepení náplasti, tak ať máte náhradní.
 • Co když mám nitroděložní tělísko?

  Autor: Shutterstock.com
  Někteří lékaři ale i v případě náplastí doporučují raději navštívit gynekologa a nechat si předepsat hormony, u kterých budete mít odsunutí menstruace jistější. Stejně jako v případě nitroděložního tělíska. Tam v podstatě ani jinou možnost nemáte, léky, které by mohly menstruaci oddálit, neseženete jinak než na lékařský předpis. Nejčastěji užívané jsou přípravky Norethisteron a Orgametril, u kterých vám dávkování určí lékař. Můžou to být jedna až tři tabletky denně. Možná vás ale vaše kamarádka bude varovat, že jí to rozhodilo cyklus.
 • Řešte to včas!

  Autor: Shutterstock.com
  Jestliže si chcete užít dovolenou bez těch "otravných dnů", potom na to myslete dostatečně dopředu. Prášky na oddálení menstruace je totiž nutné začít brát alespoň dva až jedenáct dnů předem. Nezapomínejte ale na to, že ačkoliv si zpříjemníte dovolenou tím, že nebudete krvácet, mohou se objevit jiné problémy. Preparáty, které odsouvají menstruaci, obsahují steroidní hormony, které prostě vašemu tělu nemusí vždy sednout.

  Zatímco jedna žena bude úplně v pohodě, nepocítí na sobě žádné změny, u někoho jiného mohou léky na oddálení způsobit bolest hlavy, nevolnost, pocit nafouklého podbřišku, zvracení nebo náladovost. Během oddálení se také může objevit slabé špinění. Toho se bát nemusíte. Připravte se ale na to, že se může stát, že vám oddálení může narušit váš běžný menstruační cyklus. Možná to prostě nestojí za to...

 • A co babské rady?

  Autor: Shutterstock.com
  Je pravda, že naše babičky asi příliš neřešily, co budou dělat, až pojedou na dovolenou a budou mít menstruaci... Nicméně i tak koluje spousta "zaručených" babských triků a rad, jak ji oddálit. Jednou je i pití citronové šťávy. Ono ale nejde o samotný citron, ale o vitamin C v něm obsažený. Jenže ten vám krvácení neodsune. Pozitivní účinek na to ale i tak má. Menses totiž bude slabší a v některých případech může být i kratší. Opakujeme: V některých.

  Jak vypadá měsíc v životě ženy? Podívejte se na video! 

  Měsíc v životě ženy: Nejvíc sexy jsme při ovulaci, PMS z nás dělá hromádky neštěstí VIDEO Glamour

Klíčová slova:  dovolenámenstruace
Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy