Video placeholde

Deset jídel, která vám pomohou k super náladě a dodají energii

Cítíte se unavení, bez energie a bez šťávy? Než zajdete k psychologovi, zkuste pořádně provětrat svůj jídelníček. To, co si naložíte na talíř, má obrovský vliv na pocit štěstí a vyrovnanosti!

Kolikrát jste za minulý týden zaplašili odpolední únavu caffé latte z napěněného plnotučného mléka nebo se nadopovali čokoládovou tyčinkou, abyste umlčeli těžko definovatelnou tíseň? Možná máte pocit, že v průměru jíte zdravě, ale právě tyto občasné úlety můžou naprosto změnit poměry vašeho kalorického příjmu. Jídlo a psychika jsou spojité nádoby. Z odborných studií, které nedávno vznikly v řadě vyspělých zemí včetně Spojených států, Austrálie, Japonska, Jižní Koreje či Norska, vyplývá, že to, co přijmeme ve formě potravy, je v přímém poměru k tomu, jak dobře se cítíme. Začněte jíst tak, abyste posílili svoje nervy, a potřeba tlumit stres tabulkou čokolády či sáčkem chipsů postupně zeslábne.

Zabijáci duševní pohody

Konzumace průmyslově zpracovaných potravin, rafinovaných cukrů a přemíry soli ovlivňuje vznik depresí podle některých zdrojů až z 58 %. Jednou z teorií je to, že vysoký obsah rafinovaných sacharidů a nízký obsah bílkovin nepříznivě ovlivňuje hladinu krevního cukru, což vede právě k duševní nevyrovnanosti.

Nízká hladina cukru v krvi vede k depresivním stavům obzvlášť u mladých žen. Neprojevuje se nutně neustálým splínem, ale spíše občasnými výkyvy nálad, přecitlivělostí, trvalou únavou a nízkým sebevědomím. Mozek se nedokáže vyrovnat s negativními i vlivy a na každý sebemenší nepříznivý podnět reaguje stresem.

Antistresový jídelníček

Evergreenem mezi antistresory jsou omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Nervové buňky, které mají dostatečný přísun této látky, reagují na stresový hormon kortisol mnohem odolněji. I během doby, kdy je mozek vystaven působení stresu, pokračuje v neurogenezi, tedy ve tvorbě nových neuronů, což je spojováno s nižším výskytem depresí. Naopak rafinovaný cukr, kofein, alkohol či tuk tento proces zbržďují. Strava chudá na důležité živiny může bezpochyby vést k labilním psychickým stavům. Na blacklistu jsou například rafinované sacharidy – neobsahují vitaminy skupiny B, které náš organismus potřebuje k výrobě neurotransmiterů, jež přispívají k pocitu dobré nálady. A potraviny s vysokým obsahem tuků a cukrů mohou v našem mozku navodit stavy podobné účinku drog. Jakmile tento „rauš“ odezní, ocitneme se v psychickém rozpoložení, které připomíná počátek deprese. Pak nás každá komplikace vykolejí víc než obvykle.

Terapie jídlem

Blíží se doba, kdy s depresivními stavy půjdete nejen za psychoterapeutem, ale i za výživovým poradcem? Možná ano. Pokud ale již vězíte ve spárech silné deprese, žádná změna jídelníčku vás jako mávnutím kouzelného proutku nevysvobodí, v takovém případě je třeba vyhledat odborníka na lidskou duši a řešit důvody tohoto stavu. Strava je ale přesto důležitou součástí prevence před nástupem podobných potíží. A může částečně pomoci při zotavování z psychického propadu.

Vyzkoušejte jídelníček plný semínek, oříšků a rybího masa a po týdnu zhodnoťte své duševní naladění. Taková změna stravy přinese první plody někdy už po dvou dnech a navíc často pomůže i lidem, kteří si nijak depresivně nepřipadali a měli jen pocity únavy a stereotypu, které považovali za naprosto běžné.

Které potraviny vám pomohou? Podívejte se na naše video!

Video placeholde

Článek vyšel v časopise Dieta.

Plánujete svatbu? Zajímají vás nejnovější svatební trendy z přehlídek, tipy na nejkrásnější šaty, účesy, kytice, chcete inspiraci na nejromantičtější místa, kde se vdávat a kdy a co je potřeba zařídit? To vše a mnohem více inspirace a užitečných informací najdete v našem speciálu Dokonalá svatba. Naplánujte si s námi vaši svatbu snů!

Zítra vychází netrpělivě očekávaná hra Kingdom Come - Deliverance! Vše, co o ní potřebujete vědět, se dočtete ZDE.

Doporučujeme

Načíst další články