Může se skutečně po antikoncepci tloustnout?

Může se skutečně po antikoncepci tloustnout? Zdroj: Shutterstock

Antikoncepce a přibírání: Proč jdou kila občas nahoru?

Když jsem začala brát hormonální antikoncepci, bylo to v dost bouřlivém období. Po půl roce jsem zjistila, že mám víc jak pět kilogramů nahoře. Samozřejmě jsem to sváděla na prášky a se svými trablemi a nespravedlností celého světa se svěřila svému gynekologovi. 

Není nic jednoduššího, než cokoliv, co se vám v životě děje, svádět na někoho jiného. A já jsem takhle svá, poměrně lehce nabytá kila sváděla na hormonální antikoncepci. Při pravidelné prohlídce jsem si svému gynekologovi posteskla, že bych si přála změnit antikoncepci, že po té aktuální jsem přibrala.

Jenže on mě vyvedl z omylu. Nejsou to totiž prášky jako takové, co vám vycpou ty tukové polštářky, ale hormony v nich obsažené. Pokud jich totiž preparát obsahuje vyšší množství, dochází v těle k takovým hormonálním změnám, které navozují větší chutě k jídlu a celkově nás dostávají do stavu takové pohody, že nám je jedno, co všechno sníme. Řečeno s nadhledem. Takže vlastně jsem akorát polevila ve zdravé životosprávě a nedělala si hlavu z toho, jestli si dám o čokoládu více, či méně.

Antikoncepce může akorát podpořit chuť k jídlu. Je na nás, jak se s tím popereme.
Antikoncepce může akorát podpořit chuť k jídlu. Je na nás, jak se s tím popereme. | Zdroj: Shutterstock

Pozor na zadržování vody

Je to už ale spousta let zpátky, co jsem tyto problémy řešila, dnes se věci mají trochu jinak. Obsah hormonů v lécích se snížil, proto by dopad na organismus neměl být takový. Existuje navíc nespočet preparátů, které můžete vyzkoušet. Někdy musí žena vyměnit i několik různých druhů, než jí sednou ty správné.

Přibírání na váze ale může být způsobeno také zadržování vody v těle, což některé preparáty mohou způsobovat. K tomu dojde ve chvíli, kdy se v těle zvýší hladina estrogrenu na úkor progesteronu.

Proto se může žena cítit taková větší, oteklejší, nafouknutější. V tomto případě není náprava tak složitá. V prvé řadě je důležité změnit antikoncepci. A potom se zadržené vody snažit zbavit. Paradoxně ale ne tak, že byste žíznily a omezily příjem tekutin. Naopak, dostatečná hydratace pomůže se vody zbavit. Omezit byste ale měly přísun sodíku, který naopak tomuto jevu napomáhá.

Jak poznáte, že zadržujete vodu v těle?

Video placeholde