Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Týdenní přehled: Co dělat v Praze, pokud jarní prázdniny netrávíte na horách?

V některých částech hlavního města začínají jarní prázdniny. Pokud jste se nevydali na hory, možná oceníte naše tipy, co se dá v následujících sedmi dnech podniknout. Zajít můžete například do kina Aero, které 6. února oslaví 25 let svého působení. Pokud hledáte něco aktivnějšího, nezmeškejte koncert jedné z nejlepších psychedelických kapel současnosti v klubu Roxy. A jestli vás zajímá, kteří mladí umělci ovládnou v budoucnosti galerie, navštivte Galerii kritiků.

Co se řeší: Vzniklo potřebné centrum fyzioterapie pro členy souboru Baletu Národního divadla

Balet Národního divadla otevřel v Anenském areálu nové centrum fyzioterapie. Profese tanečníka je fyzicky velmi náročná a potřeba rehabilitovat je nevyhnutelná. Balet je navíc velmi specifická disciplína, která je svou náročností srovnatelná s vrcholovým sportem. Nové rehabilitační a fyzioterapeutické centrum, které se otevírá v prostorách nádherného areálu Anenského kláštera, zajistí základní diagnostiku a léčbu pohybového aparátu se zaměřením na prevenci.

„Tanečníci ke svému umění potřebují fyzický fond a je třeba, aby si uvědomili, že kondice je jejich zodpovědnost,“ říká fyzioterapeutka souboru Baletu Národního divadla Adéla Jordáková. Generální ředitel Národního divadla Jan Burian k tomu dodává: „Kontinuální péče o pohybový aparát profesionálních tanečníků je absolutně nezbytná. Odpovídající rehabilitační péče je nedílnou součástí baletní profese, stejně jako je samozřejmou a nedílnou součástí přípravy vrcholových sportovců.“

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Zapište si s předstihem: Festival krátkého filmu se vrací

Mezinárodní festival krátkých filmů Pragueshorts Film Festival se vrací nejen do kin, ale i do kyberprostoru – najdete jej na KVIFF TV. Pokud nicméně holdujete spíš kinu a sledování audiovizuálních děl ve společnosti lidí, zapište si do kalendáře poznámku, že od 1. do 5. března se bude konat 17. ročník tohoto festivalu v pražských kinech Světozor, Bio Oko a Pilotů. Další program se uskuteční v kinech Aero, Přítomnost, Ponrepo a Kavalírka. Na již zmíněném KVIFF TV pak festival proběhne od 5. do 18. března.

Kam s dětmi: Sobotní Aeroškola pro malé kino nadšence

Máte doma malého kulturního nadšence? Nebo prostě jen hledáte novou aktivitu pro sebe a své dítě? V oblíbeném letenském kině Bio Oko pořádají každou sobotu akci s názvem Aeroškola. Slova škola se však není třeba bát, v podstatě jde o hodinové pásmo pohádek a krátkých dětských filmů, po kterém následuje doprovodný program s lektory. V sobotu 11. února se můžete těšit například na Kosí bratry, Káťu a Škubánka nebo Maxipsa Fíka. Dílna, která začne poté, otevře téma přátelství. Děti si společně s lektory zodpovědí otázky ohledně kamarádství, zamyslí se nad tím, co pro koho přátelství znamená, dozvědí se, že může mít spoustu podob a že za kamaráda můžete mít i domácího mazlíčka nebo sourozence. Vše bude zakončeno společnou tvorbou papírového plakátu. Program je určen dětem od 4 do 9 let.

Art tip: Vernisáž k jubilejnímu ročníku Ceny kritiky

Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků Česká sekce AICA pořádá každoročně pro umělce do 30 let soutěž Cena kritiky za mladou malbu, jejímž účelem je usnadnění vstupu mladých lidí na profesionální výtvarnou scénu. Pokud vás zajímají nadějní čeští umělci, nezmeškejte vernisáž, která proběhne 8. února v Galerii kritiků v pražském Paláci Adria. Obrazy finalistů 16. ročníku soutěže můžete v galerii vidět až do konce února. Zadání pro přihlášené umělce zní: Krajina vnější a vnitřní, a to se zaměřením na krajinomalbu. Mezi kým se bude nový laureát hledat? Tajemství odkryje již zmíněná vernisáž.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Hudební zážitek: The Black Angels ovládnou pražský klub Roxy

Kapela pojmenovaná podle písničky ikonických Velvet Underground zavítá do Česka ze vzdáleného texaského Austinu. Svou psychedelickou jízdu předvedou v pražské Roxy, kde mimo jiné představí nové album Wilderness of Mirrors, které ve zbytku světa sbírá zasloužené ohlasy. Server Louder Than War o ní mluví jako o triumfální desce, jež pojednává o světě, který jde do háje, ale pořád stojí za to o něj bojovat. Potemnělou hudební jízdu si společně s The Black Angels můžete užít ve čtvrtek 9. února v klubu Roxy. Zbývá posledních pár lístků, tak neváhejte!