Jaké důležité novinky by vám tento týden neměly utéct?

Jaké důležité novinky by vám tento týden neměly utéct? Zdroj: Instagram @lenabrauner, @ledomaine.skincare

Týdenní přehled: Brad Pitt má vlastní řadu skin care, Léna Brauner výstavu

Závěr letošního září se nese v hořkosladkém duchu. Se začátkem topné sezóny mnozí začínají pociťovat reálné dopady energetické krize, v Íránu zuří protesty… Ideální příležitost rozptýlit chmurné myšlenky trochou kultury! Aktuálně nás čeká například Den architektury nebo festival Paměti národa na Strahovském stadionu. A milovníci nových médií a elektronické hudby už se jistě třesou na Lunchmeat Festival.

Co se řeší: Ženy i muži v Íránu pálí šátky a stříhají si vlasy na protest proti režimu

Íránský lid se vzbouřil proti režimu prezidenta Ebráhíma Raísího. Rozbuškou nepokojů se stala smrt dvaadvacetileté Mahsi Amini, která zemřela po třech dnech v kómatu na následky zranění poté, co ji zadržela mravnostní policie – žena nedodržela tamní pravidla nošení šátku. Protirežimních protestů se účastní muži i ženy po celé zemi a trvají již několik dní. Lidé na ulicích pálí hidžáby, na sociálních sítích zase kolují videa, kde si Íránky a Íránci stříhají vlasy dohola. Vláda se snaží šíření demonstrací bránit tím, že v některých regionech omezuje internetové připojení a telefonické spojení. Přes WhatsApp lze aktuálně v zemi posílat jen určitý typ obsahu: fungují jen textové zprávy, posílání fotografií a videí nikoliv. Podle společnosti NetBlock je v zemi od minulého týdne částečně blokován také Instagram.

Novinky: Brad Pitt uvedl na trh vlastní značku pečující kosmetiky

Brad Pitt oficiálně chytil druhou mízu: uvědoměle reaguje na aktuální trendy a je u toho zatraceně cool. Poté, co navázal spolupráci se slow fashion návrhářem Haansem Nicholasem Mottem, uvedl na trh vlastní řadu pečující kosmetiky. Le Domaine je genderově neutrální, veganská, z přírodních složek a s přírodní parfemací. Co Pitta inspirovalo? „Cílem je napodobit přirozené cykly přírody v celé jejich kráse. V přírodě není žádný odpad. Vše, co zbyde, je potravou pro něco jiného. Tento zacyklený systém je inspirací pro Le Domaine,“ stojí na webových stránkách značky. Součástí produktů je výtažek z hroznů, které se pěstují na provensálském Château Miraval, jež hollywoodská star vlastní. Herec se zároveň nechal slyšet, že zákazníkům nabízí jen to, co sám vyzkoušel a čehož blahodárné účinky pocítil na vlastní pokožce.

Výtvarná rychlovka: Třídenní výstava malířky Lény Brauner

O malířce Léně Brauner jste už určitě slyšeli. Pokud vás její osobitý, pohádkový styl baví, nenechte si ujít její vlastní výstavu, která právě probíhá v prostorách haly číslo 13 v Pražské tržnici. Vernisáž se konala v neděli 25. září, na obrazy se ale stihnete zajít podívat ještě v pondělí 26. září, případně na dernisáž v úterý 27. září. Ano, přesně tak, jen tři dny a konec. Na místě je nicméně k prodeji mnoho plakátů z Léniny dílny – ať už zarámovaných, nebo třeba i výprodejových – a tak si můžete kousek jejího umění odnést domů.

Domy, kam se podíváš: Den architektury 2022 a Film a architektura 2022

Pokud patříte k nadšencům, kteří milují starou i novou architekturu a rádi objevují skrytá zákoutí i běžně nepřístupné prostory budov, kolem nichž chodí třeba každý den, nenechte si ujít letošní Den architektury – celorepublikovou akci, kterou již dvanáctým rokem připravuje spolek KRUH ve spolupráci s lokálními organizacemi a iniciativami. Navzdory názvu se ve skutečnosti jedná o několikadenní akci. Letos se uskuteční od pátku 30. září do čtvrtka 6. října, hlavní program si nenechte ujít o víkendu 1. a 2. října 2022. Součástí Dne architektury nejsou jen odborně vedené procházky městem, ale také workshopy, přednášky, happeningy či instalace ve veřejném prostoru. Současně se Dnem architektury probíhá také festival Film a architektura, který zpřístupňuje téma architektury skrze film jakožto srozumitelného a inspirativního média. Detailní přehled budov, míst a kompletní program najdete na webu Dne architektury.

Za hudbou na Strahov: Festival Paměti národa

Koncerty, divadla a diskuze pro všechny, kterým záleží na svobodě. To je hlavní motto festivalu, který organizace Paměť národa pořádá od 29. září do 1. října na veřejnosti běžně nepřístupném stadionu Strahov. Součástí akce jsou i dvě unikátní výstavy: jedna vzdává hold Václavu Havlovi, druhá představuje vize studentů Fakulty architektury ČVUT, jak by se dala chátrající, leč stále monumentální stavba a její okolí přestavět. Vstupné je dobrovolné a v rámci hudebního programu se můžete těšit například na Lenku Dusilovou, Báru Polákovou nebo třeba na písničkáře Jaroslava Hutku a Vladimíra Mertu. Připraveny jsou také projekce, slam poetry a hry pro děti – takže můžete vyrazit s celou rodinou.

Female power: Kongres pro ženy s Lucií Kolaříkovou

Cítíte v životě frustraci, máte pocit, že nedokážete naplnit svůj potenciál, že vám něco brání v rozletu? Zkuste se nakopnout k úspěchu spolu s psycholožkou Lucií Kolaříkovou. Ta 26. září zahajuje týdenní online kongres pro ženy Překóduj se na úspěch a bohatství. Kolaříková vyzpovídala přes 20 úspěšných žen, které ve svém pracovním i osobním životě zažívají dlouhodobý a udržitelný úspěch. Tyto rozhovory si můžete po přihlášení na webu poslechnout zcela zdarma. Na každý den po dobu jednoho týdne jsou pro vás připraveny rozhovory se zajímavými ženami a k tomu jednodenní workshop s Lucií nazvaný Tři největší brzdy k úspěchu. Kongres potrvá do 2. října.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz