Nakolik je vysoká móda ovlivněná architekturou? Porovnávejte!

Svět módy čerpá inspiraci z mnoha oblastí. Vybírá si to nejlepší z přírody, umění i techniky. Přesto není nad kreace, ve kterých se prolíná oblečení s architekturou.

Mezi architekty a módními návrháři panuje synergické spojení. Jedni pro nás navrhují prostory, ve kterých žijeme a pracujeme, druzí vytvářejí oblečení, které lze nejen nosit, ale také obdivovat coby svébytné umělecké dílo.

Gareth Pugh jaro 2009. Inspirace budovou Hearst od Normana Fostera

Návrháři, kteří hledají inspiraci ve stavbách, zacházejí s materiály podobně jako architekti s cihlami, sklem, dřevem nebo betonem. Látky jsou pro ně stavebními bloky, ze kterých skládají jednotlivé struktury. Pro kreace jsou typické zveličené proporce, záměna úhlů a důraz na tvar i stavbu oděvu. Potřebný třetí rozměr oblečení získává díky důmyslnému vrstvení, skládání, ohýbání a plisování látek.

Pro příklad není třeba chodit daleko. Z architektonického zázemí pocházeli třeba módní velikáni Pierre Balmain a Gianfranco Ferré.

Balmain se nadšením pro stavby netajil. Výroba oblečení pro něj byla "architekturou pohybu".

Chloé kolekce jaro/léto 2016

S architektonickými prvky pracují i další módní domy. Zatímco Balenciaga čerpala z rozevlátých metalických staveb Franka Gehryho, Chloé loni přebírala delikátní detaily arabesek. Nejde o slepé kopírování. Každý designér si vykládá inspiraci architekturou jinak a přetváří ji do svého zcela individuálního pojetí módy.

Platí to i v opačném směru. Asi nejsilnějším příkladem byla architektka Zaha Hadid, která spolupracovala s celou řadou módních značek. Vedle šperků pro Georg Jensen, Swarovski, Bvlgari a United Nude navrhla také boty pro Melissu. Na kontě měla i několik kabelek. Mezi nejznámější patří její spolupráce s designéry Fendi a Louis Vuitton.

Kabelka, kterou navrhla Zaha Hadid pro luxusní značku Louis Vuitton

Chcete víc důkazů, že se móda a architektura podobají? Podívejte se do galerie: