Video placeholde

O krok blíž k větší diverzitě: Jaké bylo světové finále Elite Model Look 2022?

Španělský sál Pražského hradu se během úterního večera proměnil v místo, kde se zrodily nové hvězdy světového modelingu. Konalo se zde světové finále Schwarzkopf Elite Model Look 2022. Soutěž, která v minulosti objevila zvučná jména jako Gisele Bündchen, Alessandru Ambrosio, Cindy Crawford nebo Denisu Dvořákovou. Kterým začínajícím talentům se otevřely dveře vrcholového modelingu tentokrát?

Česká republika se v počtu vítězství ve světových finále Elite Model Look drží na první příčce. Přispěly k tomu výherkyně Linda Vojtová, Denisa Dvořáková, Eva Klímková, Barbora Podzimková, Jana Tvrdíková a vloni také Amélie Konšelová. Letošnímu ročníku nicméně kralovaly zcela jiné země. Pomyslné žezlo mladé generace z třicítky finalistů převzali Majda John Peter z Jižního Súdánu a Serghi Shan ze Španělska. Česko reprezentovali vítězové státního kola Richard Reischig a Julia Krzywoń.

Moje země, Jižní Súdán, je známá tím, že v ní žijí nejkrásnější silné ženy tmavé pleti, které právě teď dominují modelingovému světu svým talentem, kterým přispívají k celkové změně,“ vyjádřila se vítězka Majda John Peter. I samotné finále se z velké části neslo v duchu postupné změny, která poslední roky prostupuje celým modelingovým světem. Opakovaně se oslavovala diverzita, odlišnost, talent a důraz na osobnost jednotlivých soutěžících. Při pohledu na třicítku finalistů bylo nicméně zjevné, že k úplné pestrosti – zejména co se velikostí a reprezentace nebinárních a androgynních modelů týká – ještě povede dlouhá cesta. S ohledem na letošní vítěze je nicméně znát, že se modelingová scéna ubírá správným směrem.

Modeling se mění, potřebuje osobnost. Hezkých lidí je hodně, vidíte je denně na ulici. Když ale člověk neví, co chce dělat se svým životem a nemá stanovené cíle, nikam to nedotáhne,“ popsal pro Ženy.cz svůj pohled na současnou situaci český finalista Richard Reischig. Na tom, že důležitý je nejen vzhled, ale také charakter modelů a modelek, se ostatně shodla většina finalistů i klíčových aktérů večera. „Můžete být hladoví po úspěchu, ale na své cestě stejně tak nezapomeňte zůstat pokorní,“ vzkázala finalistům těsně před vyhlášením česká supermodelka Daniela Peštová.

Finalisté letošního ročníku měli na přípravu pět dní, během kterých se za pomoci fotografů, stylistů a mentorů učili základům modelingu. Jejich přípravný bootcamp pak kromě série focení a přehlídek obsahoval také koučing v oblasti sociálních sítích a vedení několika individuálních rozhovorů.

Elite Model Look se koná pravidelně od roku 1983. Česká republika soutěž pořádá od roku 1992.