Móda na The Fashion Awards: Cudné volány střídaly odhalené nohy

Tento týden se v Londýně konalo udílení cen The Fashion Awards, které upozorňují na ty největší talenty a nejkreativnější počiny ve světe módy. Kdo zvítězil, kdo komu vzdal hold a kdo byl hvězdou na červeném koberci?

Nejprve trocha historie. The Fashion Awards se poprvé konaly v roce 1989, kdy je poctila návštěvou i princezna Diana (v šatech Catherine Walker). Možná je ale spíše znáte pod názvem British Fashion Awards, později však začala přibývat ocenění i z jiných zemí a ceny byly přejmenovány. K nejprestižnějším kategoriím patří Designér roku a Designér doplňků roku. Od roku 2001 se vyhlašuje i Modelka roku, kterou tehdy nevyhrál nikdo jiný než Kate Moss.

Letos se udílení konalo v londýnské Royal Albert Hall a o slavné tváře nebyla na červeném koberci nouze. Co se týče šatů, výběr často symbolizoval poctu některému z návrhářů. Naomi Campell oblékla šaty nedávno zesnulého pařížského návrháře Azzedine Alaïy. Nejčastěji byl ovšem na červeném koberci zastoupen módní dům Versace, jelikož Donatella Versace získala ocenění Ikona roku. Svůj díl na tom měla bezesporu i milánská přehlídka, kterou v září pro změnu ona vzdala poctu svému bratrovi Giannimu.

Lewis Hamilton a Donatella Versace

Skleněný válec v kategorii Mimořádný přínos si letos odnesl britský návrhář Christopher Bailey, který po sedmnácti letech odešel z módního domu Burberry. Stella McCartney si odnesla sošku za přístup k inovacím, zatímco speciální cenu hlavního partnera Swarowski za pozitivní změnu získala návrhářka módního domu Dior Maria Grazia Chiuri.

Za zmínku určitě stojí i kategorie, které předpovídají zářnou budoucnost novým talentům. V kategorii dámské módy zvítězil Michael Halpern (Halpern), zatímco objevem v pánském segmentu se stal Charles Jeffrey (Charles Jeffrey Loverboy). Značka Off-White si upevnila status vítězstvím v kategorii Urban Luxe Brand.

Adwoa Aboah v modelu Halpern

A ty nejprestižnější kategorie? Na pomyslném trůnu v kategorii Modelka roku vystřídala loňskou vítězku Gigi Hadid exotická Adwoa Aboah. Britskými designéry roku byli jmenováni v pánském segmentu Craig Green a v dámském segmentu Jonathan Anderson (JW Anderson). Ten rovněž získal ocenění Designéra doplňků roku, a to za svou tvorbu pro značku Loewe. Na módní Olymp definitivně usedl Raf Simons (dříve Dior, dnes Calvin Klein a Raf Simons), který si odnesl titul Designér roku.

Ale protože i návrháři se raději prezentují svými šaty, podívejte se teď do fotogalerie, komu to na červeném koberci slušelo nejvíc.