Trendy z Londýna: Průsvitné materiály, kostky i královská elegance

Na newyorský fashion week navázal Londýn, který přinesl svou vlastní várku budoucích trendů. Co se tedy bude nosit příští jaro podle britských designérů? Podívejte se na devět trendů, které nás upoutaly nejvíc. 

Transparentní materiály

Asi nejvýraznější trend londýnského fashion weeku –průsvitné materiály se objevovaly téměř na všech přehlídkách. Vedle tradičně romantických šatů však tentokrát ovládly i košilové a sportovní střihy. Éterický pocit ještě více umocňují jemné odstíny bílé, holubí šedi nebo levandulové, která je příštím velkým trendem.

Zleva: Emilia Wickstead, Ralph Russo, Temperley London

Pískový odstín

Zatímco na newyorským fashion weeku vládla pánskému stylu šedá, londýnští návrháři se shodli na elegantní pískové s jemně žíhanou texturou. K tomu vysoký pas, vázání v pase nebo rovnou pánská kravata.

Zleva: Daks, Roksanda, Pringle of Scotland

Červené šaty

Červená je sice oficiálně vyhlášená jako barva podzimu, to ale není důvod, proč si ji nedopřát i na jaře. Pokud chcete nakupovat prozíravě, pořiďte si červené šaty v délce midi nebo ke kotníkům. Příští sezonu budou pořád hot.

Zleva: Preen, Emilia Wickstead, Roksanda

Zdobné kabáty

Co by to bylo za londýnský fashion week, kdyby se návrháři neinspirovali královským šatníkem. Designér Erdem Moralıoğlu si prý představoval, jaké by to bylo, kdyby britská královna žila v New Yorku, návrhářka Simone Rocha se zase inspirovala viktoriánskou érou a také čínskými panenkami, které sbírala v dětství.

Zleva: Christopher Kane, Erdem, Simone Rocha

Retro pruhy

Ani tento fashion week se neobešel bez nejoblíbenějšího vzoru, na rozdíl od New Yorku však byly ty londýnské o něco hravější, inspirované tradiční britskou elegancí i hravým retrem z počátku 20. století.

Zleva: Daks, Temperley London, Peter Pilotto

Barevné třásně

Trochu rock, trochu etno, trochu New York 70. let a trochu divočina – to byly na londýnských přehlídkách šaty, které zdobily barevné třásně. Kromě toho, že jsou samy o sobě poutavým vizuálním prvkem, dodávají modelům také hravou dynamiku. Jinými slovy, počkejte, až to v takových šatech roztočíte.

Zleva: Erdem, Roksanda, Halpern

Šaty à la noční košile

Z úplně jiného soudku byly maxi šaty evokující (či spíše parodující) viktoriánskou upjatost a panenskou čistotu. Límečky přísně zapnuté až u krku, baby-doll střihy, balonové rukávy, k tomu záplava volánů či plisé a délky samozřejmě až ke kolenům. To je rafinovaná módní hra na novodobou Madame de Tourvel.

Zleva: Simone Rocha, Daks, Roksanda

Kostkovaná klasika

Když se řekne britská módní ikona, leckomu se na první dobrou vybaví Kate Middleton nebo Kate Moss. Hned v závěsu za nimi je ovšem módní chloubou elegantní tartanový vzor, který proslavila zejména značka Burberry. Tartan a preppy kostky tak nesmí chybět ani v jarních trendech.

Zleva: Christopher Kane, Erdem, Burberry

Hvězdný třpyt

Londýnský fashion week byl také plný luxusního třpytu, který patřil zejména dlouhým večerním šatům. Ty se nesly ve stylu klasického Hollywoodu i legendárního newyorského klubu Studio 54 (sexy prostřihy, hluboké výstřihy). Kromě nesmrtelných barev ušlechtilých kovů se tentokrát prosadily i hravé odstíny zelené, fialové nebo holografické.

Zleva: Emilia Wickstead, Julien MacDonald, Temperley London