Modelky, které nepotřebovaly Photoshop. Připomeňte si skutečnou krásu 90. let

V dnešní době Photoshopu a retuše jen tak na přirozenou krásu nenarazíte. Obálky předních módních magazínů sice zdobí nádherné ženy, ale často za tím stojí hodiny grafických úprav. Přirozená krása, která dříve ze supermodelek vyzařovala, se tak kvůli touze po bezchybné dokonalosti rychle vytrácí. Připomeňte si opravdovou krásu z 90. let!

Supermodelky z počátku 90. let mají v historii módy svébytnou a neotřesitelnou pozici. Stačí říct Cindy, Naomi, Christy, Claudia či Linda a všichni vědí, o koho jde. Big five, jak jim přezdívaly zahraniční magazíny, ztělesňovaly tehdejší ideál dokonalé glamour krásy, byly sexy, měly ženské křivky a současně působily jako silné osobnosti, nezávislé ženy s ohromnými výdělky. Legendární je výrok Lindy Evangelisty o tom, že pro zakázku pod deset tisíc dolarů ani nevstane z postele.

Také dnes máme modelky, u nichž stačí říct jen křestní jméno a většina ví: Gigi, Bella nebo Kendall. Otázkou, která cloumá i zákulisím světa módy, je, zda-li je možné považovat tyto instagramové hvězdy za supermodelky v tehdejším slova smyslu. Minimálně dvě jmenované si k současné vizáži pomohly i plastickými úpravami a denně svůj vzhled jemně vylepšují v mobilních aplikacích.

Ačkoli byly supermodelky (u nás zvané spíše topmodelky) z 90. let tak nedostižně krásné, až bylo pro většinu žen nemožné se s nimi jakkoli identifikovat, v porovnání se současnou honbou po dokonalosti byly vlastně přirozené. V době, kdy kralovaly světové módě a braly za kampaně miliony dolarů, byly digitální fotografie a Photoshop teprve v plenkách, takže velmi záleželo na půvabu, charisma a skutečných tvarech modelky (a samozřejmě umu fotografa), jak bude vypadat výsledek.

S odstupem let se nabízí otázka, jestli bez vší té (ne)dokonalé retuše a malých podvodů nevypadaly vlastně lépe.

Nahlédněte do fotogalerie a připomeňte si slavné krásky, které v 90. letech ovládly svět modelingu.