Matragi chystá živelnou módní show

10. listopadu 2016 • 06:00
Návrhářka Blanka Matragi • Foto: archiv Blanky Matragi

Známá česká návrhářka Blanka Matragi zvolila pro představení nové kolekce Elements datum 11. listopadu 2016. Navzdory hektickým přípravám módní show si našla čas i na zodpovězení několika otázek. 

Žijete v Bejrútu. Není to náročné, stále cestovat mezi Prahou a Libanonem?

Je to spíše zajímavé – neznám slovo náročnost, pro mne jsou to výzvy a možnost pohybovat se mezi dvěma odlišnými kulturami je docela nabíjející.

V pátek 11. listopadu představíte v pražském Obecním domě svou novou kolekci na Gala Fashion Show. Příprava takové akce musí být hodně hektická záležitost...

Ano, je to velký zápřah, ale já ho mám ráda. Důležité je soustředit se na podstatné věci, a když se to daří, tak to vlastně podněcuje kreativitu. Na tu show se nesmírně těším. Ještě je pár lístků, tak si neváhejte také jeden pořídit na www.matragi-elements.cz.

Kolekce Elements je inspirována 4 živly Kolekce Elements je inspirována 4 živly Autor: archiv Blanka MAtragi

Kolekce Elements vychází ze čtyř živlů. Jak tento nápad vznikl?

V mé tvorbě se atributy elementů vždy prolínaly nejen v oděvních a sklářských dílech, ale zároveň i v experimentálním průmyslovém designu.

V této kolekci bych chtěla spojit své dosavadní zkušenosti a ukázat vývoj v mém tvůrčím procesu, obohacený o nejnovější technologie nejen v materiálech, ale hlavně v přístupu a používání mých autorských inovačních nápadů v 3D efektu s optickými iluzionistickými prvky.

Čtyři elementy jsou spojením mé energie. Voda je inspirována koupáním v řece a lovem ryb, ale i pozorováním bouří na moři. Žár ohně mě okouzlil nejen ve sklářských dílnách a zem a její stabilitu jsem si vyzkoušela v dětství při stavbě našeho rodinného domu. Vzduch symbolizují jak snové červánky na letní obloze, tak touha po cestách do neznámých zemí a nových galaxií.

Vaše značka je na trhu 35 let. Jakou proměnou za tu dobu prošla?

Jsem ráda, že mám už tak dlouho možnost šít pro nejnáročnější klientelu. V dnešní internetové době, kdy je možnost mít a objednat si vše na světě i hned, není lehké být žádaná.

Blanka Matragi při práci na nové kolekci Blanka Matragi při práci na nové kolekci Autor: archiv Blanky Matragi

Tím, že jsem se teprve před pár lety rozhodla tvořit kromě Couture tvorby i kolekce Ready to Wear, došlo vlastně k velkému rozhodnutí, jak se přiblížit běžnému spotřebiteli a otestovat si tak požadavky doby.

Každá nová sezona, každá kolekce mne posouvá. Jsou to výzvy, jak inovovat, přijít s něčím novým, autentickým, ale zároveň pratickým tak, jak to dnešní svět žádá.

Jak vidíte prezentaci českých návrhářů v cizině? Jsou konkurenceschopní?

Ještě jsem na žádného českého návrháře v cizině nenarazila, takže vám nedovedu odpovědět.

Přestože jste teď plně zaměstnána kolekcí Elements, jistě už přemýšlíte, co dál. Můžete nám něco ze svých plánů prozradit?

Jsem v myšlenkách napojena na EXPO 2020 v DUBAJI. Byla jsem vyzvána, abych reprezentovala český pavilon. Je to obrovská výzva, protože tato událost bude sledována celým světem.

Blanka Matragi

Módní návrhářka a designérka má ve svém portfoliu i tvorbu průmyslového a experimentálního designu. Od skla, por¬celánu, pamětních mincí, šperků, různých bytových doplňků až třeba po sochy z bronzu, smaltu a skla.

Vystudovala střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor oděvní výtvarnictví pod vedením Zdeňky Bauerové, kde získala titul akademická malířka.

V roce 1978 vyhrála soutěž na návrh kolekce pro Letní olympijské hry v Moskvě. V roce 1982 v Bejrútu otevřela salón „Blanka Haute Couture“. Brzy se stala respektovanou módní návrhářkou nejen v oblasti Perského zálivu. Její tvorba je inspirována multikulturním prostředím, v němž se pohybuje, hledáním souvislostí a vnímáním okolí. Nespoutanost a energie je kombinována spojením s přírodou a láskou k životu.

Rozhovor připravil OK! magazín.

Fotogalerie

7 fotografií

Autor: redakce
Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy