..

.. Zdroj: Asklepion

Zázrak jménem kyselina hyaluronová: Jak pomáhá?

Kyselina hyaluronová patří pro své hydratační účinky mezi svaté grály v péči o pleť. Výrobci kosmetiky ji hojně přidávají do krémů, sér, elixírů a dalších podobných výrobků. Odborníci však varují, že tyto kosmetické přípravky hydratují pouze povrch pokožky. Jak tedy dostat kyselinu hyaluronovou pod povrch do hlubších vrstev kůže? Ideálním řešením jsou injekční výplně.

Kyselina hyaluronová se přirozeně vyskytuje v lidském těle včetně kůže. Váže na sebe vodu a přispívá tak k optimalizaci hydratace tkání. S přibývajícím věkem však její množství ubývá, proto se v estetické medicíně do pokožky znovu doplňuje.

Do dermálních výplní se používá synteticky vyráběná kyselina hyaluronová s různým stupněm zasíťování. Nezasíťovaná nebo méně zasíťovaná (tzn. řidší) forma kyseliny hyaluronové se používá povrchově k hydrataci pleti a vyplnění jemných vrásek, nebo k ošetření pleti s tenkou kůží.

V praxi to vypadá tak, že dermatolog během několika minut vpraví pomocí injekce nebo speciálního injektoru do podkoží malé množství látky. Na pokožce zůstávají pouze jemné vpichy, které se během pár dní zcela zhojí. Kyselina hyaluronová dodaná do kůže začne na sebe postupně vázat vodu, a tím několikanásobně zvětší svůj objem. Již po první aplikaci je pleť maximálně hydratovaná, hladší a pružnější.

Kyselina hyaluronová funguje i na hluboké vrásky

Kyselina hyaluronová se používá také jako augmentační materiál. Mluvíme o její zasíťované (tzn. hustější) konzistenci, která je vhodná pro vyhlazení hlubokých vrásek, propadlých jizev, dodání ztraceného objemu a k modelaci kontur obličeje. Stejně jako u hloubková hydratace na sebe látka postupně váže vodu, a tím narůstá její efekt.

Pro dosažení co nejlepších estetických výsledků se na renomovaných pracovištích běžně kombinují různé druhy výplní. Každá je určena pro konkrétní lokalitu a hloubku v kůži, kam ji lékař aplikuje. Některé jsou určené výhradně pro nosoretní vrásky, jiné se hodí pro vyplnění vrásek kolem očí.

„Důležité je vybrat si zkušeného lékaře atestovaného z oboru dermatologie, který zná dokonale anatomii kůže a obličeje a který pro váš problém zvolí nejvhodnější typ výplně," říká dermatoložka z Institutu Asklepion MUDr. Marcela Brenerová.

Používá se kyselina hyaluronová jen na obličej?

Kyselina hyaluronová se nejčastěji aplikuje do obličeje. Dá se však použít i do jiných částí těla, kde působí stejně blahodárně. Lékaři s ní ošetřují oblast krku, dekoltu nebo hřbetů rukou. Méně známé je její využití v gynekologii, kde díky svým hydratačním účinkům výrazně ulevuje od svědění a pocitů pálení jak zevního, tak i vnitřního genitálu. Jako výplňový materiál skvěle slouží k odstranění estetických nedokonalostí a asymetrií, léčí bolestivé jizvy po nástřihu hráze a pomáhá při léčbě stresové inkontinence.

Doporučujeme

Načíst další články