Do šatů od Valentina se zamilujeme všechny

Už podle jména Valentino, světového módního návrháře, čekáte romantické, jemné šaty z motýlích látek. A to je správně. Přesně takové jsou. Vzdušné, barevné, jemné. Celebrity se do nich zamilovaly právem. A vy?

Ital Valentino Clemente Ludovico Garavani (* 11. května 1932) chtěl být módním návrhářem již od dětství, a proto se rozhodl studovat v zemi módy specializovanou francouzskou oděvní a designérskou školu Chambre Syndicate de la Haute Couture. Ve Francii působil deset let od roku 1949. V roce 1959 se vrátil do své rodné Itálie, kde jeho popularita velmi rychle rostla.

Slavné ženy v rukou Valentina

K jeho stálým zákaznicím patřila americká herečka Elizabeth Taylorová. Jedním z nejznámějších děl jsou krajkové šaty Jacqueline Kennedyové na svatbu s řeckým miliardářem Aristotelem Onassisem. Tyto šaty byly klenotem kolekce, kterou v roce 1968 věnoval právě Jacqueline. Tehdy ho návrháři pojmenovali "básníkem bílé barvy". Ale Valentinova láska patřila červené barvě, kterou preferoval od počátků své tvorby.

Senzační večerní šaty

I když roztoužené okouzlující dívky žízní po jeho páscích s logem V a vyšperkovaných sandálech, pro své věrné příznivce z řad bohatých klientů je Valentino symbolem senzačních večerních šatů čistě střižených ve štíhlých ženských liniích s výraznými ozdobami, jako jsou volány a romantické výšivky, a uvážlitým použitím svého oblíbeného odstínu jasně červené. Kromě navrhování oděvů se také věnuje navrhování vůní a parfémů. Avšak v lednu 2008 oficiálně ukončil svoji kariéru a definitivně opouští post vedoucího designéra své firmy.

Měl jsem to štěstí, že jsem dělal to, co bylo v mládí mým koníčkem, co mi přineslo tolik radosti a uznání, to štěstí, že se mi podařilo zachovat si vlastní styl i přes velké změny, které móda zaznamenala.

Spring/Summer 2017

Více módních tipů najdete v Móda a krása.