Po porodu jste často tak unavená, že na sex nemáte ani pomyšlení

Po porodu jste často tak unavená, že na sex nemáte ani pomyšlení Zdroj: shutterstock.com

Sex po porodu: Co dělat, když na něj nemáte chuť?

V postýlce vám spokojeně oddechuje půlroční miminko a vy už po několikáté provinile vysvětlujete otrávenému partnerovi, proč ani dnes nemáte chuť na sex? Buďte v klidu - nejste v tom sama.

Říká se, že sexuální život po dítěti už nikdy nebude jako dřív. Jenže co když máte pocit, že žádný sexuální život už ani nikdy nebude? Nechuť k milování a naprostá absence vzrušení trápí mnoho žen. Problém přitom samozřejmě není v nich, ale má jasné a logické příčiny.

Pokračování 2 / 5

Zklidněte hormony!

PMS je proti tomu co nastává po porodu, slabým čajíčkem. S porodem placenty prudce klesá hladina estrogenů a progesteronu a naopak se zvyšuje tvorba prolaktinu (který má za vliv tvorbu a spuštění mateřského mléka).

Přestože je tato hormonální bouře zcela přirozená, organismu chvíli trvá, než pochopí, co si s ní má počít. Není proto divu, že rodičky bývají velmi náladové a přehnaně citlivě reagují i na malicherné podněty.

K tomu si přičtěte nedostatek spánku, bolestivé hojení, únavu po porodu a ještě ne zcela splasklé těhotenské bříško. Vážně vám pořád připadá divné, že se necítíte nažhavená a sexy?

Vyrovnání hladiny hormonů ovšem není záležitostí pouze šestinedělí, tím spíš, pokud své miminko kojíte. Možná se to vám ani vašemu partnerovi nebude líbit, ale do "normálu" se vaše tělo může dostávat celý rok po porodu. Buďte proto trpěliví!

Pokračování 3 / 5

Ano, stále jste přitažlivá!

I když si to možná nemyslíte, pořád jste žena a pořád jste sexy. Porodem jste se neredukovala na matku, uklízečku, kuchařku a kojnou v jedné osobě. Proto si to pořád připomínejte a ještě lépe - řekněte partnerovi, ať to dělá za vás.

Pravděpodobně se necítíte zrovna jako Angelina Jolie - v kojící noční košili namísto krajkového negližé, s kupou dětských oblečků, upiplaných od mateřského mléka a s vlasy zacuchanými a nevábně páchnoucími ranním dětským odříhnutím. Zkuste se na sebe ale podívat jinýma očima.

Například máte zatraceně sexy dekolt, o kterém se vám mohlo ve dvaceti jen snít. Uspěte dítě, oblečte si top s velkým výstřihem a chvilku se pohlížejte před zrcadlem. Možná pochopíte, proč po vás partner stále tolik touží.

Pokračování 4 / 5

Bolí to!

To, že se v šestinedělí doporučuje rodičkám především klid, není náhodou. Vaginální cesty si po průchodu tříkilového miminka musejí dopřát regeneraci (nehledě na to, že jsou velmi náchylné k infekcím) a pokud jste navíc absolvovala nástřih hráze, nechte se v klidu zahojit. Na sex prvních 6 týdnů po porodu tak zapomeňte zcela bez výčitek.

I po delší době se vám ale může stát, že pro vás bude sex bolestivější, než před těhotenstvím. Na vině může být sestoupení děložního hrdla nebo špatné zhojení nastřihnuté tkáně. Zkuste s partnerem najít polohu, při které do vás nebude pronikat tak hluboko. Pokud ani tak bolest neustoupí, nestyďte se vydat za svým gynekologem. Špatné sešití hráze lze napravit drobným zákrokem a ušetří vám spoustu bolesti!

Vinou hormonálních změn se může také stát, že při vzrušení nebudete tak vlhká, aby pro vás milování bylo příjemné. A to obzvlášť, pokud stále kojíte. Nestyďte se to partnerovi přiznat, není to vaše ani jeho vina! Připravte si do nočního stolku lubrikační gel a zkuste to chvíli s ním. Zbavíte se bolesti a strachu z ní a budete si moci vášnivé chvilky opět užít.

Pokračování 5 / 5

Milujte se hlavou!

I přesto že fyziologicky jste zcela v pořádku, může se stát, že na sex prostě nemáte náladu, ať děláte cokoliv. Zkuste se vědomě zaměřit na to, proč vlastně sex odmítáte. Zapomeňte na myšlenky typu "Proč na mě tak doráží, měl by pochopit, že...". Váš muž se vás pravděpodobně snaží chápat, ale také po vás velmi touží.

V žádném případě se nedávejte na cestu - podržím mu a bude na chvíli klid. Za chvíli se totiž dostanete do bludného kruhu. Milování se pro vás stane stresující a nevítanou činností, váš partner to vycítí a budete se kvůli tomu stále častěji hádat. A to ve vás opět ubije jakoukoliv chuť na intimní sblížení.

Místo toho, abyste se děsila okamžiku, kdy "to" po vás zase bude chtít, nachystejte sama od sebe lahev vína, masážní olej a udělejte si romantický večer. Klidně jenom s mazlením a něžnými polibky. Třeba zjistíte, že po něm vlastně také strašně toužíte, jen jste v tom shonu kolem miminka neměla čas si to naplno uvědomit.