...

... Zdroj: Shutterstock.com

Jste nafouklí nebo jste přibrali? Otestujte se!

Jeden den máte pocit, že váš pas se už nerýsuje jako dřív a tukové zásoby nabývají na objemu. Další den se přitom cítíte lehká jako pírko, ale oblečení je vám pořád stejně těsné. Osm jednoduchých otázek a odpovědi na ně vám pomohou odhalit, proč se vaše postava mění k horšímu. 

Pokračování 2 / 10

Změnil se váš životní styl?

U jídla odložte práci i telefon. Mozek pak neví, na co se soustředit a bohužel většinou vyhrává práce. V důsledku čehož má tělo problém jídlo zpracovat.
U jídla odložte práci i telefon. Mozek pak neví, na co se soustředit a bohužel většinou vyhrává práce. V důsledku čehož má tělo problém jídlo zpracovat. | Zdroj: Shutterstock.com

Jde vaše váha plíživě nahoru? A nezměnil se náhodou někdy v poslední době váš životní styl? Nemuselo to být nic výrazného, jako že jste třeba skončili s kouřením, stačí maličkost třeba v podobě toho, že jezdíte do práce autem místo veřejnou dopravou. Nebo možná o hodinu, dvě méně spíte, protože to máte do práce dále.

Pokračování 3 / 10

Dopoledne napoví

Varování: Časté koukání do zrcadla škodí zdraví.
Varování: Časté koukání do zrcadla škodí zdraví. | Zdroj: Profimedia

Udělejte si chvilku a podívejte se někdy během rána nebo dopoledne po probuzení na své tělo v zrcadle. Ne proto, abyste ho hodnotili, ale spíše, abyste pochopili, co se děje ve vašem těle. Důležité je, že budete nalačno. Takže pokud se vzbudíte s prázdným žaludkem a máte viditelně štíhlejší postavu než večer, můžete vsadit na to, že za změnami vaší postavy během dne budou nějaké trávicí procesy a jejich komplikace, kvůli nimž trpíte nadýmáním.

Pokračování 4 / 10

Co se děje po jídle

...
... | Zdroj: Shutterstock.com

Důležité je, abyste se zaměřili i na to, co se s vaším tělem, potažmo břichem děje, když se najíte. Pokud se najíte a budete mít pocit, že vaše břicho je obří, nicméně během odpoledne to pomine, asi máte co do činění s nadýmáním. Stejně jako když se vám uleví, jakmile se začnete hýbat.

Pokračování 5 / 10

Jak to máte s menstruací?

Na bolavou menstruaci si nemusíte brát hned prášek.
Na bolavou menstruaci si nemusíte brát hned prášek. | Zdroj: Shutterstock.com

V průběhu menstruačního cyklu se hodně mění hladina ženských pohlavních hormonů, zvláště jde o estrogen a progesteron, což může rovněž mírně zvýšit zadržování tekutin. Proto některým ženám v průběhu cyklu kolísá váha až o jedno, dvě kila, přičemž změna postavy se nejvíce projevuje právě v oblasti břicha.

Pokračování 6 / 10

Kde vlastně přibíráte?

...
... | Zdroj: Shutterstock.com

Když začnete skutečně přibírat na váze, nebude se to dít jen v jedné partii, tedy třeba jen na břiše. Jen si tam toho možná dříve všimnete, protože vám bude těsnější oblečení v pase. Ale pokud váha doopravdy stoupá, přiberete i v obličeji, na pažích, stehnech. Pokud je jinde vše v pořádku, možná jde spíše o nadýmání.

Pokračování 7 / 10

Netrápí vás únava

...
... | Zdroj: Shutterstock.com

Jak souvisí únava s hubnutím nebo přibýváním na váze? Poměrně dost, nebo přesněji řečeno, únava může vést k tomu, že přibereme, třeba protože tělo má tendenci si ukládat zásoby na horší časy. Existují naopak zdravotní potíže, které se projevují spíše nadýmáním, jako je syndrom dráždivého tračníku, dehydratace, nízký příjem vlákniny, stres, někomu v tomto ohledu vadí i cestování.

Pokračování 8 / 10

Zkontrolujte barvu moči

Jakou barvu má vaše moč?
Jakou barvu má vaše moč? | Zdroj: Shutterstock.com

Napovědět může i barva moči. Měla by mít světle žlutou nezakalenou barvu, tmavá jako čaj v pořádku není a ukazuje na potíže s dehydratací, které vedou právě k nadýmání.

Pokračování 9 / 10

A co teď, když trpíte nadýmáním

...
... | Zdroj: Shutterstock.com

Je to spíše nadýmání, než že byste přibrali? Pak záleží na tom, proč se tak děje. Pokud máte zácpu a jste dehydratovaní, je to poměrně snadné, stejně jako při PMS pohyb do určité míry pomáhá i na nadýmání. Ale pokud jste nafouklí jako balonek po každém jídle, ačkoli to nebylo jídlo nadýmavé, je na místě lékařské vyšetření.

Pokračování 10 / 10

A když je to přibírání?

...
... | Zdroj: Shutterstock

Možná dojdete k tomu, že prostě přibíráte na váze - pak je třeba zaměřit se na příčinu, kvůli níž se to děje. Pokud jste změnili zaměstnání za sedavější, budete se muset více hýbat, pokud jste přestali kouřit, musíte upravit jídelníček a také cvičit. Pokud je vzestup malý nebo hodně pomalý, nemusíte se bát, že by snad změny vašeho životního stylu musely být drastické.

Článek připravila redakce Blesku pro ženy.

Doporučujeme

Načíst další články