Na 29. listopadu připadá Giving Tuesday – světový den štědrosti. Jak a kde můžete pomoci potřebným?

Na 29. listopadu připadá Giving Tuesday – světový den štědrosti. Jak a kde můžete pomoci potřebným? Zdroj: iStock.com

Giving Tuesday: 6 způsobů, jak oslavit světový den štědrosti

Black Friday – den bezhlavého nakupování – máme za sebou, teď je čas pomoci těm, kteří v životě neměli tolik štěstí a záchranné lano opravdu potřebují. Na 29. listopadu připadá Giving Tuesday neboli Světový den štědrosti a dobrých skutků. Vybrali jsme šestici projektů a neziskových organizací, které si podle nás zaslouží podporu.

Krabice od bot: Udělejte radost dětem

Krabici od bot, největší českou vánoční sbírku, pořádá letos již podvanácté nezisková organizace Diakonie ČCE ve spolupráci se sítí dobrovolníků. Sbírka bude probíhat od 21. listopadu do 4. prosince 2022. Zapojit se do ní můžete velice jednoduše: nejprve si na stránkách projektu vyberte, jak starému dítěti chcete dárek poslat, a zvolte si sběrné místo. Dárek si u sběrného místa rezervujte. Pak dárek pěkně zabalte a na sběrné místo ho odneste. Seznam míst, kam je možné krabici donést, najdete rovněž na webu Krabice od bot – stejně jako tipy na konkrétní dárky pro jednotlivé věkové skupiny a mnoho dalších užitečných informací. A pokud nestíháte nadělit fyzický dárek, ale přesto se chcete zapojit, skrze Krabici online můžete darovat i finanční příspěvek. Vybrané peníze se pak použijí třeba na zaplacení kroužků pro děti, tábory nebo doučování.

TIP NA VIDEO: Chcete dětem nadělit nějakou chytrou hru? Tady najdete inspiraci

Video placeholde

Pokračování 2 / 6

Generace K: Přispějte Konsentu, protože je sexy

Co je to generace K? Konsenzuální generace. Generace, která ví, že souhlas a respekt – nejen ten vzájemný, ale i respekt samých k sobě – jsou sexy. S touto mantrou pokračuje ve svých aktivitách organizace Konsent, která se v tuzemsku výrazně zasloužila o osvětu v oblasti sexuální výchovy a soustavně se snaží bořit mýty a tabu spojená se sexualizovaným násilím. Letos se jim skrze HitHit podařilo vybrat dostatek peněz k vydání knihy Děti to chtěj vědět taky, která je určena rodičům, již chtějí se svými potomky mluvit o těle, sexu, vztazích a intimitě zdravě a upřímně. Podpořit je ale můžete stále, a to buď jednorázovým, nebo pravidelným měsíčním příspěvkem ve výši, kterou si určíte. Konsentu tak pomůžete v dalším fungování, které zahrnuje třeba i vzdělávací workshopy pro firmy, školy a rodiče nebo školení pro personál barů a klubů.

Pokračování 3 / 6

ProFem: Pomozte postavit první centrum pro oběti sexuálního násilí v ČR

Organizace proFem usiluje o zlepšení situace v oblasti domácího a sexuálního násilí už od roku 1993, a to nejen skrze osvětovou činnost, ale také poskytováním podpory a poradenství obětem. Nyní si vytyčila ambiciózní plán – otevřít první centrum pro oběti sexuálního násilí v České republice. „Naším cílem je vytvořit takové místo, ve kterém se kdokoliv, kdo zažil jakoukoliv formu sexuálního násilí nebo sexuálního obtěžování, bude cítit vítaný, přijímaný a respektovaný,“ vysvětluje proFem, jaké služby by centrum Port mělo poskytovat. Kromě sociálního a právního poradenství se sem oběti budou moci obrátit také v případě, že budou chtít trestný čin nahlásit beze studu a strachu. Součástí Portu by měly být také krizové byty, přičemž služby centra by měly být poskytovány zdarma a některé z nich také nonstop. O potřebnosti takového útočiště netřeba diskutovat; chcete jeho výstavbu podpořit? Přispět můžete jednorázově i na pravidelné měsíční bázi částkou ve výši 100, 300 či 500 korun.

Pokračování 4 / 6

Vánoční klasika: Kupte Nocleženku

Nocleženka se v Česku už stala takovou adventní klasikou, na kterou rád přispěje i ten, kdo jinak dobročinnosti neholduje. Přesto pro připomenutí: jedná se poukaz v ceně 100 korun, který jednomu člověku bez domova umožní strávit noc v teple. Nezahrnuje však pouze nocleh samotný: obdarovaný dostane teplé jídlo, prostor pro vykonání osobní hygieny či možnost zdravotní prohlídky a ošetření, případně schůzky se sociálním pracovníkem, který mu pomůže s řešením životní situace. Nocleženek můžete koupit, kolik chcete, případně můžete v rámci jedné transakce poslat více peněz – vše nad sto korun Armáda spásy využije k renovaci a rozvoji služeb pro lidi bez domova. A samozřejmě se můžete stát i pravidelným dárcem.

Pokračování 5 / 6

Aperio: Podpořte mámy a táty v nouzi

Mámy a tátové občas potřebují někoho, kdo jim pomůže, poradí, podpoří je nebo je prostě jen vyslechne: i to totiž někdy může stačit k záchraně celé rodiny. Nejen proto je tu Aperio – společnost pro zdravé rodičovství. Na jejich poradce se mohou obrátit všichni rodiče, kteří hledají psychologickou a právní pomoc. Organizace nabízí také programy pro vyčerpané samoživitele a věnuje se i rodičům nastávajícím; nabízí předporodní a další užitečné kurzy. Od pondělí do čtvrtka navíc provozují Linku pro mámy a táty, která funguje bezplatně, anonymně a s respektem. Aby neziskové Aperio v této činnosti mohlo pokračovat, potřebuje finanční podporu. Přispět jednorázově (nebo i pravidelně) jim můžete tady.

Pokračování 6 / 6

Pet Heroes: Aby i opuštěná zvířata měla hezké svátky

Nezapomínejme ani na němé tváře, které si zaslouží stejnou lásku jako kdokoliv jiný. Organizace Pet Heroes už téměř 10 let pomáhá týraným, handicapovaným, opuštěným a toulavým psům a kočkám v nouzi. Zabývají se jak přímou péčí, tak systémovými změnami a osvětou. Aktuálně navíc renovují opuštěný statek, kde chtějí zbudovat Centrum pro zvířata, která potřebují lékařskou péči a domov. Tady můžete přispět přímo na centrum, zároveň je ale možné posílat i pravidelný či jednorázový dar, za který si některé z odložených zvířat naplní bříško nebo se mu dostane potřebné a kompletní veterinární péče. Zapojit se také můžete do vánoční sbírky pro útulky, která probíhá od 14. listopadu do 31. prosince 2022 v prodejnách SuperZoo.

Pokud jste si nevybrali z našeho seznamu, na českých stránkách Giving Tuesday najdete přehled projektů, které vaši pomoc rovněž potřebují. Můžete si vybrat podle oblasti služeb i toho, kterou znevýhodněnou skupinu chcete podpořit.