Jak v sobě objevit ženskou sílu? Pomocí literatury!

Jak v sobě objevit ženskou sílu? Pomocí literatury! Zdroj: iStock.com

5 knih, které vám pomohou zbavit se přesvědčení, že jste jen „slabá ženská“

Zahodit roky omílané a bůhvíkým zakořeněné přesvědčení, že jste jen „slabá ženská“, je dřina. Ten přerod vám navíc s velkou pravděpodobností dost podstatně překope život. Ale stojí to za to! Následující knihy vám pomůžou naskočit do rozjetého vlaku jménem emancipace.

Chimamanda Ngozi Adichie: We Should All Be Feminists

Slavný esej nigerijské spisovatelky, který funguje jako logický a dobře srozumitelný základ pro každého, kdo chce porozumět současnému feminismu. Kniha je k dostání i v českém překladu, pokud ale ovládáte alespoň základy angličtiny, doporučujeme číst originál. Ve formě projevu samotné autorky je možné zhlédnout i na YouTube.

Chimamanda Ngozi Adichie: We Should All Be Feminists
Chimamanda Ngozi Adichie: We Should All Be Feminists | Zdroj: Knihobot

TIP NA VIDEO: Největší ikony feminismu

Video placeholde

Maye Musk: Když má žena plán

Vychovala nejbohatšího muže planety, muže, který už dávno v mnoha kapitolách přetvořil současný svět. Ale přetvářet svět začala dávno před Elonem Muskem právě i jeho matka Maye. Modelka, podnikatelka, vizionářka, žena s nepřekonatelnou vnitřní silou. 

Maye Musk: Když má žena plán
Maye Musk: Když má žena plán | Zdroj: Jota

Caitlin Moran: Jak být ženou

Caitlin Moran je britská stand-up komička a spisovatelka, jejíž kniha Jak být ženou vás donutí téměř neustále souhlasně přikyvovat. Autorka v autobiografickém vyprávění mapuje ženské dospívání feministickou optikou a řeší každodenní věci jako holení chlupů nebo (ne)nošení podprsenky. Řeší ale také třeba menstruaci, potraty nebo věčnou nevyžádanou otázku Kdy už budeš mít dítě? Vtipně a svižně psaný text, ideální na podzimní večery.

Caitlin Moran: Jak být ženou
Caitlin Moran: Jak být ženou | Zdroj: Knihobot

Caroline Criado Perez: Neviditelné ženy

Britská feministická autorka Caroline Criado Perez v knize Neviditelné ženy mapuje, jak jsou i v současnosti stále přehlíženy některé zásadní potřeby žen. Opírá se přitom o širokou škálu případových studií, příběhů a výzkumů napříč celým světem a vykresluje tak, že tato společnost není dělaná pro ženy. A to je třeba změnit.

Caroline Criado Perez: Neviditelné ženy
Caroline Criado Perez: Neviditelné ženy | Zdroj: Grada

Florence Given: Women Don't Owe You Pretty

Umělkyně a aktivistka s širokou základnou followerů na sociálních sítích napsala knihu o tom, jak v dnešní době právě i díky internetu chápeme vlastní body image a co to dělá s naším (ženským) sebevědomím. Publikace se nebojí čtenáře konfrontovat s nepříjemnými pravdami a čte se jedním dechem.

Florence Given: Women Don't Owe You Pretty
Florence Given: Women Don't Owe You Pretty | Zdroj: Slovart

Ženská síla je hlavním tématem říjnového čísla časopisu Moje psychologie. Koupit si ho můžete v on-line trafice iKiosek.cz.

Moje psychologie 10/22.
Moje psychologie 10/22. | Zdroj: Anna Kovačič

Doporučujeme

Načíst další články