Jaký písek je vhodný pro dětské pískoviště?

Jaký písek je vhodný pro dětské pískoviště? Zdroj: Freepik

Jaký písek na pískoviště je pro děti ten nejlepší?

Mnoho rodičů chce vybrat ten nejlepší písek na pískoviště. My vám povíme, z jakého písku budou mít největší radost vaše ratolesti. Přidáme i tipy, jak zajistíte bezpečnost a jaké jsou oficiální normy.

Jaký písek do dětského pískoviště chtějí jeho uživatelé?

Děti preferují jemný a čistý písek na pískoviště zlatožluté barvy, který je příjemný na dotek. Také musí optimálně vlhký, aby neprášil. Bábovičky, hrady, tunely drží svůj tvar a nebortí se při pouhém závanu větru. Je důležité, aby byl písek bez ostrých kamenů, skla a nečistot, které by mohly způsobit zranění. Také na dřevě obrubníku nesmí být třísky ani hřebíky a beton musí být hladký. Protože dětský pláč na hřiště nepatří.

Je možné vyplnit všechny nároky na písek pro pískoviště?

Splnění dětských požadavků znamená najít rovnováhu mezi bezpečností, kvalitou a estetikou. Výběr kvalitního písku pro dětská pískoviště je také investice do zdraví. Proto vždy věnujte dostatek času výzkumu trhu a surovinám, to vše společně se čtením recenzí. Jak získáte jistotu nejvyšší kvality? Pořiďte si materiál s certifikátem. Pak se pískoviště stane místem radosti a bezpečné zábavy dětí. A zároveň splňuje všechny normy, i požadavky těch nejmenších.

Jaké vlastnosti má certifikovaný písek do pískoviště?

Normy pro písek na pískoviště jsou stanoveny s cílem chránit zdraví a bezpečnost těch nejmenších. Ve Vyhlášce č. 238/2011 Sb., o stanovení hygienických limitů písku v pískovištích venkovních hracích ploch jsou popsané základní vlastnosti a hygienické limity materiálu. Je nutné, aby se velikost zrnek pohybovala mezi 0,01 a 4 mm a byl zajištěn ideální poměr minerálů. Dále nesmí obsahovat viry, bakterie a další nežádoucí mikroorganismy. Důležitá je i absence škodlivých chemikálií, azbestu nebo těžkých kovů. Vše se testuje v laboratořích.

Jak udržíte vysokou kvalitu certifikovaného písku do pískoviště?

Základem pro zachování perfektních hygienických vlastností je pravidelná dezinfekce. Není vhodné používat chemikálie, protože ty mohou zůstat v písku na pískovišti. Při kontaktu s dětskou kůží může dojít k podráždění pokožky, vzniku ekzému nebo dokonce k alergické reakci. Nejúčinnější dezinfikování proběhne pomocí UV záření, které je součástí slunečního svitu. Také zabraňte volně žijícím zvířatům, aby se dostala do pískoviště. Jejich trus je zdrojem choroboplodných zárodků. Zakrývejte písek v době vaší nepřítomnosti.

Děti ocení, když jim písek na pískovišti řádně připravíte

Důležitý je skvěle připravený písek na pískovišti. V první řadě vás čeká promíchání horní suché vrstvy s vlhkou spodní částí. Pokud při testu soudržnosti bábovička nedrží tvar, přidejte vodu. Aktivujete jílové minerály, které přirozeně slepí větší zrnka. Svým ratolestem věnujte čas a hrajte si společně s nimi. To je potěší nejvíc. Na konci zábavy společně ukliďte hračky, donesené větvičky, lístečky a kamínky. Před odchodem zabezpečte pískoviště proti nezvaným návštěvníkům.

Kde si pořídíte písek pro pískoviště?

V nabídce e-shopu Stonex.cz naleznete pytlovaný certifikovaný písek do dětského pískoviště nejvyšší kvality. Je balený po 25 kg v plastových pytlích a usnadní vám manipulaci. Můžete objednat z pohodlí obývacího pokoje a dovezou vám jej až před bránu vašeho domova. Na infolince na vás čekají odborníci ochotni vám poradit s výběrem písku. Využijte dopravu zdarma již od jedné palety.

Autorka článku: Kateřina Špunda