Body contouring je možností jak dosáhnout dokonalých křivek.

Body contouring je možností jak dosáhnout dokonalých křivek. Zdroj: iStock

Hledáte návod na dokonalé křivky? Vyzkoušejte body contouring

Fenomén body contouring přitahuje stále větší a větší pozornost nejen mezi celebritami, ale i běžnými ženami, které hledají efektivní způsoby, jak vylepšit svůj vzhled a zvýšit si sebevědomí. Je tento trend pro vás? Co od něj můžete čekat? A co vše obnáší?

Body contouring je vyhledávaným řešením pro ty, kteří chtějí zlepšit svůj vzhled, dosáhnout vytoužené vyrýsovanější siluety nebo se zbavit lokalizovaných tukových depozitů, které se obtížně odstraňují dietou a cvičením. Je však důležité mít realistická očekávání. 

Co znamená termín body contouring a co to obnáší, jsme se zeptali specialisty MUDr. Marka Kubíka, plastického chirurga kliniky Esthé.

Co si máme představit pod termínem body contouring?

Název je vžitý jako označení pro formování těla, tedy úpravu proporcí a tvaru postavy. Obnáší odstranění nadbytku kožní tkáně nebo tuku z podkoží, nejčastěji břicha, boků a stehen. Lidé si tyto výkony někdy mylně spojují s terapií obezity, ale právě u obézních by se provádět neměly, protože primárně neslouží jako „hubnoucí nástroj“.

Pro koho se tedy body contouring hodí?

Pokud za sebou máte výrazné snížení váhy, které zanechalo viditelné stopy na vašem těle, nebo se přes poctivé cvičení nedokážete zbavit tuku v některých partiích, pak vám body contouring může pomoct tyto problémy vyřešit. Zejména ženy často přicházejí kvůli převisu břicha a úpravě břišní stěny, případně s rozestupem břišních svalů po těhotenství nebo drastické dietě.

image_16
image_16 | Zdroj: Klinika Esthé

Jaký je v současnosti nejvýraznější nový trend v oblasti body contouringu?

Významně roste zájem o takzvanou high definition liposukci, což je jedna z mých hlavních specializací. Znamená to, že prostřednictvím liposukce a přenosu vlastního tuku dokážeme nejen změnit celkovou konturu postavy, ale zároveň i napomoci vyrýsování svalů. Největší poptávka je o břišní a prsní svaly, a to ze strany žen i mužů. Ideální adept na tento zákrok je člověk, jenž nemá přílišnou nadváhu a stará se o své tělo. Platí tedy, že žádná chirurgie není náhradou za správnou životosprávu.

Stává se, že pacienta odmítnete, protože má nereálné nebo přímo zdraví škodlivé požadavky?

Každý chirurg má osobní hranice, které nepřekročí, já samozřejmě také. Respektuji osobní preference všech pacientů, což však neznamená, že tiše odkývám každé přání. Když žena stojí o vysloveně přeplněné rty, nemohu jí vyhovět, takové věci na klinice neděláme. Ideálem plastické chirurgie je pro mě přirozenost. Stejně tak nechci nikomu vkládat do prsou implantáty o objemu 800 nebo 900 mililitrů, kde už nejde jen o nepřirozený vzhled, ale také o zdravotní rizika. K těm nejčastějším patří krvácení, infekční komplikace či komplikované hojení, ale i jiné, pramenící právě z výběru extrémnějších proměn.

Máte práci, kterou vám řada lidí závidí. Plastická chirurgie je však někdy i terčem kritiky v rámci tzv. boje proti kultu krásy. Jaký je váš názor?

Občas mě zamrzí, že část veřejnosti, ale někdy i zdravotníci, nahlížejí na plastickou chirurgii s určitým despektem, berou ji jako obor, kde se nic zásadního pro zdraví neřeší, jen zde lidé utrácejí spoustu peněz za zvětšování prsou nebo rtů. Takový pohled opomíjí spoustu zásadních zákroků, jako je řešení popálenin, úrazů zejména ruky, řešení nádorů kůže, svalů, kostí, defektů celkově a jejich rekonstrukce. Ale i ryze estetická chirurgie má pro mnoho pacientů zásadní význam, pomáhá zvýšit jejich sebevědomí a řeší problémy vyplývající z dlouhodobé nespokojenosti lidí se svým tělem. Psychické zdraví z určitého pohledu může být stejně důležité jako fyzické, je to ale komplexní problematika, která zahrnuje subjektivní pohled každého z nás.

Co vás přivedlo do Esthé a jaké jsou vaše dlouhodobé cíle?

Moje cesta vedla přes Fakultní nemocnici Bulovka. Tam jsem se setkal s Ondřejem Měšťákem, kterého už dnes mohu nazvat svým kamarádem. Porozuměli jsme si nejen po lidské stránce, ale zejména v pohledu na to, jak má vypadat estetická medicína. Nejde o vyrábění krásnějších těl, nejdůležitější je přinést lidem štěstí a spokojenost se sebou samotnými. A štěstí je ryze subjektivní fenomén, každý jej vnímá po svém.

| Zdroj: Klinika Esthé

MUDr. Marek Kubík vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně v oboru Všeobecné lékařství. Již během studií absolvoval zahraniční praxe na Islandu a Tchaj-wanu a posléze i odborné lékařské kurzy v Itálii a ve Švédsku. V Čechách získával praxi na chirurgickém oddělení Nemocnice Znojmo a Nemocnice Boskovice. Nyní operuje na Klinice plastické chirurgie ve Fakultní nemocnici Bulovka a je součástí týmu lékařů kliniky Esthé.

Doporučujeme

Načíst další články