Jak si ze smrkových výhonků připravit třeba med?

Jak si ze smrkových výhonků připravit třeba med? Zdroj: iStock.com

Zázračné smrkové výhonky: Jak si z nich připravit med, ocet nebo tinkturu?

Na každém smrku teď najdete světlezelené konečky větví, které jsou plné prospěšných látek. Poradíme vám, co z nich můžete vyrobit.

Nejen na louce, ale i v lese můžete na jaře najít přírodní lék. Cenným pokladem jsou například smrkové výhonky. Jsou zdravé a také chutné. Léčivé silice skvěle tlumí kašel a léčí dýchací problémy. Díky vysokému obsahu vitaminu C pak posilují imunitní systém. 

TIP NA VIDEO: Kam v červnu vyrazit na výlet?

Video placeholde

Pravidla sběru

Trhají se co nejmenší zelené konce větviček, maximálně do pěti centimetrů. Střihají se zahradnickými nůžkami po několika výhoncích, na vícero stromech. Nikdy ale neolamujte celé větve! I u smrků pak platí, že pohlcují nečistoty z okolí, proto vybírejte jen čistá stanoviště mimo silnice.  

Jaké výhonky můžete sbírat:

Borovice

  • pomáhá při zánětu ledvin a močových cest, migrénách, depresích a únavě, má relaxační účinky

Jedle

  • působí antibakteriálně a proti plísním, prokrvuje chodidla, využívá se zejména olej

Modřín

  • výborný na dýchací cesty, nachlazení a bolest kloubů, vhodný je zejména do lázně

Med

Potřebujete: 

350 g smrkových výhonků 

1 l vody 

1 kg cukru krupice 

1 citron 

Postup:

Výhonky opláchněte a vložte do hrnce a přelijte vroucí vodou. Přidejte šťávu z citronu, zakryjte pokličkou a nechte dva dny louhovat. Poté sceďte a do výluhu přidejte cukr. Vařte na mírném ohni asi 1–1,5 hodiny. Jakmile dosáhnete požadované hustoty (zjistíte kapkou na talířek), tak odstavte z plotny a hotový med ihned přelijte do sklenic. Zavíčkujte a otočte dnem vzhůru.

Ocet

Potřebujete: 

3 lžíce smrkových výhonků 

500 ml jablečného octa 

Postup: 

Omyté výhonky dejte do láhve s kvalitním jablečným octem. Zazátkujte a nechte louhovat 14 dní na slunném místě. Denně protřepávejte. Poté sceďte a přelijte do skleněné láhve. Skladujte na chladném a temném místě. Bylinný ocet můžete vtírat do vlasové pokožky bez následného oplachování.

Čaj

Potřebujete: 

10 g jehliček z mladých výhonků 

200 ml vody 

Postup: 

Jehličky dejte do hrníčku a zalijte studenou vodou. Nechte asi 12 hodin louhovat. Poté vše přelijte do hrnce a vařte asi 10 minut, sceďte a doslaďte případně medem. Pijí se 2 šálky denně při nachlazení, revmatismu nebo nervozitě. Po týdnu léčby přerušte.

Tinktura

Potřebujete:

3 hrsti smrkových výhonků 

½ l čistého alkoholu (40%) 

1 polévkovou lžíci medu 

Postup: 

Do nádoby nasypte smrkové výhonky a zalijte alkoholem tak, aby byly všechny větvičky ponořené. Přidejte lžíci medu, promíchejte a dobře uzavřete víčkem. Nechte asi 6 týdnů louhovat na teplém slunném místě. Poté sceďte. Tinkturu můžete využít například na potírání bolavých kloubů.

Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 6/2021.

Doporučujeme

Načíst další články