Stan Quechua

Stan Quechua Zdroj: DECASPORT s.r.o.

KEMPOVÁNÍ PRO ZAČÁTEČNÍKY: Co si s sebou vzít na dovolenou pod stanem?

Chcete letos v létě zažít pořádně dobrodružství? Sama, s přáteli nebo s rodinou se můžete vydat na dovolenou pod stan! Při kempování si můžete odpočinout od každodenního shonu, užívat si přírodu, sportovat, zažít spoustu zábavy, nebo si v hamace celé dny číst knihy a relaxovat. Pokud jste na dovolené pod stanem nikdy nebyla, čtěte dál, poradíme vám, co si s sebou vzít, abyste si poradila se vším, co vás v divočině čeká.


Co si s sebou sbalit?

Než začnete zběsile pobíhat po bytě a balit vše, co vám přijde pod ruku, napište si balicí seznam. Do all inclusive hotelu vám stačí oblečení a kartáček s pastou, při kempování ale musíte myslet na všechno, od polštáře až po vybavení na vaření. Nebojte se ale nic, pokud si vše dobře naplánujete a nachystáte, stan bude pohodlnější, než lecjaký hotel.

Vybavení na spaní

Stan vybírejte podle toho, pro kolik osob je určený. Důležité také je, kam a na jak dlouho jedete, nebo jaká je předpověď počasí. Malé stany jsou ideální při častých přesunech, velké rodinné stany oceníte především zůstáváte-li celou dovolenou na jednom místě a předpověď počasí hlásí přeháňky.

Z nepřeberného množství spacích pytlů si snadno vyberete ten správný pro každou příležitost. Na spacácích najdete údaje o tom, do jaké teploty jsou vhodné, jaký je jejich tvar nebo z jakého materiálu jsou vyrobené. Na treky a do drsných podmínek vybírejte z péřových spacáků tvaru mumie, na letní dovolenou v kempu si můžete vzít dekový spacák s bavlněným potahem.

Abyste se vyspala do růžova, kromě spacáku myslete také na pohodlnou karimatku nebo matraci. Vybírejte podle velikosti sbaleného vybavení i podle toho, nač je budete používat.

Nezapomeňte na polštář. Můžete si pořídit pohodlný polštář z paměťové pěny, nebo třeba naplnit obal od spacáku měkkým oblečením.

Oblečení a obuv

Na proměnlivé počasí se nejlépe připravíte tak, že si s sebou vezmete oblečení, které lze snadno vrstvit. Pohodlné spodní prádlo a ponožky jsou základ. Ať už se chystáte odpočívat, nebo sportovat, oblečení, které máte přímo na těle by mělo být co nejkvalitnější. Přibalte s sebou také trička s dlouhým i krátkým rukávem, tílka, kraťasy a dlouhé kalhoty. V létě oceníte také pohodlné šaty.

TIP: Abyste se nemusela bát odřených nohou nebo klíšťat, vezměte si s sebou dostatek párů vysokých ponožek. V lese vám přijdou vhod.

Pro případ chladného počasí si s sebou vezměte hřejivou mikinu a nepromokavou bundu. Nezapomeňte ani na doplňky jako jsou kšiltovka nebo klobouk proti slunci, multifunkční nákrčník nebo univerzální vesta.

Ať je vedro nebo zima, vezměte si s sebou pod stan sandály. V létě se bez nich neobejdete, pokud je chladněji, můžete je zase používat jako přezůvky. Chystáte-li se na výšlap, nezapomeňte na pořádné pohorky. Na procházky do města nebo na sportování zase přibalte pohodlné tenisky.

Vaření a jídlo

Při balení do kepu nezapomeňte na vařič. Vařič a kompatibilní kartuše totiž zajistí, že si ráno uděláte horký čaj či kávu, a později uvaříte chutné jídlo. Pro přípravu pokrmů v kempu je ideální speciální outdoorové nádobí. Lehké ešusy jsou většinou stohovatelné, takže nezaberou téměř žádné místo. Vyrábí se z odolných materiálů, takže vydrží řadu let. Kromě nádobí si pořiďte také příbor a multifunkční nůž.

Při kempování doporučujeme vařit z trvanlivých a suchých potravin. na dovolené pod stanem jsou ideální konzervy, sušené ovoce, ořechy, těstoviny, rýže apod. Pokud si chcete vzít jídlo, které rychle podléhají zkáze, pořiďte si kempingovou lednici nebo alespoň izotermický box.

Nezapomínejte na hydrataci. Abyste nemusela pro každý hrnek vody chodit do kuchyňky, vezměte si s sebou kanystr nebo lahev s velkým objemem.

TIP: K mytí nádobí používejte biologicky rozložitelné prostředky, nezapomeňte ani na houbičku, utěrku a zásobu pytlů na odpadky.

Doporučujeme

Načíst další články