Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
5
Fotogalerie

Táhne vás to v zimě k moři? Objevte kouzelný ostrov Sal

Nekonečné písčité pláže, oceán hrající několika odstíny azurové barvy, slunce po celý den a věčně usměvaví lidé, kteří neznají stres. Takové jsou Kapverdské ostrovy ležící u západního pobřeží Afriky. Dokonalý ráj pro všechny. Ať už cestujete sama, s drahou polovičkou nebo partou kamarádek.

Kapverdy tvoří celkem deset velkých a pět menších ostrovů, které se pyšní až 350 slunečnými dny v roce. Díky tomu se tady i v zimních měsících teploty pohybují kolem 24 až 27 °C. Mezi turisticky nejdostupnější patří ostrov Sal, pojmenovaný po přírodních nalezištích soli. Zdejší krajina nabízí nejen relax na plážích, pozoruhodné přírodní úkazy, ale i spoustu adrenalinových zážitků a také bohatý noční život. Dalším důvodem k návštěvě Kapverdských ostrovů jsou jejich obyvatelé, kteří se věčně usmívají a řídí se heslem „no stress“.

TIP NA VIDEO: Jak vypadaly dovolené před rokem 1989?

Video placeholde

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Chytání bronzu i adrenalinu na pláži

Pláže ostrova Sal jsou neskutečně dlouhé a široké a dostatečně vybavené slunečníky a lehátky. Na rozdíl od jiných destinací tak o své místo pod sluncem bojovat nemusíte. Navíc tady vane příjemný vítr, který pobyt v teple činí snesitelným, a navíc přeje vodním sportům. Mořské vlny můžete zdolávat na surfu nebo si vyzkoušet kitesurfing, který rozhýbe speciální tažný drak. Ten vás vynese i několik metrů nad hladinu. „Jedná se o aktivitu vhodnou i pro začátečníky. Je zde několik škol kitesurfingu, které vedou milí a především zkušení instruktoři. Nejdříve zažijete suchý trénink na písku a pak už směle na moře,“ popisuje obchodní ředitelka cestovní kanceláře Blue Style Lenka Pátek.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Za krásou do solného dvora

Pokud vodní sporty nejsou nic pro vás, ani tak se na Salu nudit nebudete. Nenechte si ujít návštěvu solného dolu Pedra de Lume, kde se až do 90. let 20. století těžila sůl pro celý ostrov. Součástí důlního areálu, který vznikl v kráteru vyhaslého vulkánu, je i solné jezero Salinas s léčivými a omlazujícími účinky.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Zdejší jezero obsahuje 26krát více soli než voda oceánská, tudíž i více minerálů prospěšných naší pokožce, například hořčík, vápník a draslík. Slaná mořská voda navíc absorbuje toxiny v těle i na povrchu kůže. Abyste ale tyto účinky mohla pocítit i sama na sobě, je potřeba v jezeře vydržet několik minut. Což je ale velká zábava. „V místním jezeře, které je navíc několikanásobně slanější než Mrtvé moře, se díky hustotě vody prakticky nemůžete potopit. V podstatě se dá říct, že jen tak sedíte nebo ležíte na hladině,“ dodává Lenka Pátek.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Noční život aneb Rozbalte to na Kapverdách!

Ostrov Sal je ale známý také pro svůj bohatý noční život. Kapverďané totiž milují hudbu a tanec, mají dokonce svůj hudební styl zvaný Funaná, jehož základem je hra na akordeon. Jedná se o párový tanec s výraznými pohyby pánve a rychle se měnícími rytmy. Chcete vidět, jak se tančí? Není nic snadnějšího, než si zajít na drink do hudebního baru a klubu Ocean cafe. Samotní číšníci a servírky spontánně několikrát za večer před vašimi zraky zatančí tradiční tanec v rytmu Funaná. Při jedinečné show si můžete vychutnat i skvělé míchané drinky.

Ojedinělá show na vás čeká i v plážové restauraci The Damfjord umístěné na nejhezčí pláži ostrova Santa Maria. Jednou týdně se tu koná magický kapverdský večer, jehož součástí je párový tanec, a podává se výhradně kapverdské jídlo, jako je cachupa (obdoba našeho guláše) a grilované ryby s batáty.

Podívejte se, jak vypadá tradiční hudební večer na Kapverdách:

Video placeholde

Za návštěvu stojí také bar Calema. Nápoj caipirinha vám tu umíchají nejlépe z celého ostrova. Dokonce tu můžete ochutnat i ten s mučenkou. Pokud budete chtít zkusit něco silnějšího, dejte si zdejší grogue s 50 % alkoholu, pálenku z cukrové třtiny.

Co musíte před cestou na Kapverdy vědět:

Doba letu z Prahy: 7 hodin

Měna: kapverdské escudo, platí se ale i eury

Oficiální jazyk: portugalština, domluvíte se však i anglicky