Ceny za design jsou rozdány! Grand designérem je studio deFORM

22. března 2017 • 13:50
Slavnostním večerem provázely půvabné moderátorky Eliška Křenková, Marika Šoposká a Zuzana Stavná oblečené v krojích. • Foto: Profimedia

Prestižní ceny Czech Grand Design mají nové laureáty. Skleněnou korunku pro vítěze a tituly Designér a Grand designér roku 2016 získal designérský tandem ze studia deFORM. Ceny již po jedenácté udělili organizátoři Designbloku společně s Akademií designu ČR.  

Slavnostní ceremonií, která se konala v úterý v pražském Stavovském divadle, provázely tři půvabné herečky Eliška Křenková, Marika Šoposká a Zuzana Stavná. Oblečeny byly stylově v krojích. 

Návrháři Jakub Pollág a Václav Mlynář ze studia deFORM na sebe upozornili interaktivní hrou Koski, která byla součástí výstavy Designéři dětem. Navrhli také policový systém Zig Zag pro švédskou značku HEM.

Policový systém Zig Zag od studia deFORM. Policový systém Zig Zag od studia deFORM. Autor: Czech Grand Design

Objevem roku 2016 je student pražské UMPRUM Eduard Herrmann. Akademie ocenila jeho diplomovou práci, projekt betonové parkové lavičky Satellite a rovněž svítidla Ignis.

Nejúspěšnější návrhářkou šperků se stala Markéta Kratochvílová s kolekcí Mononoke a Dragon Spirit. Kombinované šperky vznikly jako inspirace japonskými lovkyněmi perel.

Ocenění pro Výrobce roku převzala značka BOMMA za kolekci svítidel Phenomena. Podíleli se na ní špičkoví čeští designéři jako studio Dechem, Jan Plecháč a Henry Wielgus, Ota Svoboda nebo Kateřina Handlová.

Nejlepším návrhářem v oblasti módy byl vyhlášen designér Miro Sabo. Obchodem roku je letenské knihkupectví PageFive.

Fotogalerie

9 fotografií

Cenu pro pejlepšího fotografa převzala Vendula Knopová za portréty studentů FAMU a módní fotografie. V kategorii grafický design bodovalo studio Oficina, které získalo cenu za vizuální identitu festivalu motion designu Mouvo.

Vůbec poprvé v historii soutěže byla otevřena samostatná kategorie pro ilustrátory. Vítězné vavříny získal Michal Bačák za ilustrace pro časopis Newsweek a mísy pro českou značku Křehký.

Trofej pro 11. ročník soutěže, skleněnou korunu, vytvořila oděvní návrhářka Liběna Rochová ve spolupráci se sklárnou Ajeto. Módní designérka, která uspěla v roce 2015, navrhla pro vítěze seriózní objekt, do kterého zakomponovala vtipný detail - pásek se zapínáním, který známe z kšiltovek.

Jdi na homepage Zpět na začátek