Posviťte si čelovkou a měňte trasy: 7 rad, jak bezpečně běhat ve tmě

Dny se krátí a světla ubývá. Doby, kdy jsme si šli po práci bezstarostně zaběhat, jsou ty tam. Začalo nelítostné období (pod)zimního temna. Přestávat s venkovními tréninky kvůli tomu ale nemusíte. Stačí nasadit čelovku a dodržovat několik základních bezpečnostních pravidel. Jaká to jsou?

1. Posviťte si

Čelovka by měla patřit do výbavy každého správného sportovce. Posvítí vám při městském výběhu i výletu do hor. Rozhodně ji berte s sebou, i když ještě není tma. Trasa se může protáhnout. Setmí se dříve, než byste čekali, a v takové chvíli se bez světla ocitnout vážně nechcete. Pokud svítilnu na hlavě zapnete, zapomeňte na zdravení protiběžců. Ostrým světlem byste jim tak akorát vypálili sítnici.

TIP NA VIDEO: Co si obléct na podzimní běh?

Jakou čelovku vybrat?

Možná si říkáte, že koupě čelovky není žádná věda. Prostě přijdete do jakéhokoliv sportovního obchodu a vyberete tu, která se vám líbí vizuálně a nestojí majlant. Do jisté míry to je pravda, přesto byste se měli sami sebe zeptat a ujasnit si pár základních věcí. Jak často běhám, respektive jakou výdrž baterie potřebuju? Kde běhám? A plánuju ji používat jen na běh, nebo i na jiné sporty?

Výkon

Na první otázku nám odpovídá parametr výkon. Ten se měří v lumenech. Čím více lumenů svítilna má, tím více světla vyzáří. Nejlepší poměr výkon/výdrž podávají čelové svítilny s technologií LED. Roli hraje také tvar světla. Čím je světelný kužel užší, tím čelovka dosvítí dál, a to při stejném světelném toku. Pokud plánujeme pohybovat se rychle na kole či lyžích, je lepší zvolit užší kužel, který dosvítí do větší vzdálenosti. Naopak pokud potřebujeme periferní rozhled, například při běhu anebo jakémkoliv pohybu v terénu, volba by měla padnout spíš na širší kužel.

Hmotnost

Ideální čelovka musí mít alespoň tři světelné režimy – vysoký, střední a nouzový, který vydrží, i když už baterie mele z posledního. Měla by být také nárazuvzdorná a především vodotěsná. Není nic horšího, než když nám v lese uprostřed noční túry zhasne světlo jen proto, že začalo pršet a do svítilny se dostala vlhkost. Pozor bychom si měli dát i na hmotnost – čím nižší, tím lepší.

Pohon

Posledním důležitým parametrem je pohon. Existují čelovky jak na baterky, tak na dobíjecí článek. Výhodou baterií je, že jsou k dostání na každém rohu a lze je kdykoliv vyměnit. Není to však ani ekonomické, ani ekologické. Dobíjecí článek ale zase méně vydrží. Je tedy na každém, jakou možnost zvolí.

Běhat ve tmě a v dešti? Pro Veroniku Preti, běžkyni a bloggerku z jedenmesicbezce.cz, žádný problém.

Bude mi čelovka slušet?

S největší pravděpodobností nebude. Ona totiž nijak zvlášť nesluší nikomu. Za horníka budete, ať se vám to líbí, nebo ne. Důležitá je však bezpečnost a to, jak vám čelenka drží na hlavě. Málokterý typ čelovky se vyrábí v jediné, univerzální velikosti. Upravit si ji můžete pomocí plastové či kovové přezky. Chcete-li mít jistotu, že vám bude svítilna pasovat jako ulitá, zvažte nákup modelu se středovým popruhem přes temeno.

Další rady pro bezpečné běhání ve tmě najdete v následujících kapitolách.>>>