...

... Zdroj: iStock.com

8 největších chyb, kterých se při běhu můžete dopustit

Parky i stezky jsou plné běžců. Rozběhl se i ten, který se dušoval, že s během nikdy nezačne. Jenže ani tahle, na první pohled jednoduchá, aktivita se neobejde bez zbytečných chyb. Dopouští se jich začátečníci i pokročilí. Děláte je i vy?

1. Běháte ve špatné obuvi

Často panuje názor, že začátečník kvalitní boty nepotřebuje, že mu stačí „nějaké obyčejné“, ale není to pravda. Boty jsou nejdůležitějším vybavením každého běžce. Díky nim budete pociťovat pohodlí a komfort nohy, lehkost kroku, energický odraz i příjemný dopad. Je tedy vhodné zavítat do specializované prodejny, kde vám udělají diagnostiku došlapu a poradí s výběrem obuvi přesně na vaši nohu. Je jasné, že ne každý chce investovat do sportu majlant, navíc není-li si jistý, zda ho bude dlouhodobě bavit, ale věřte, že vám za to vaše nožičky poděkují. Kvalitní boty totiž disponují větší tlumicí vrstvou, která běžci odpustí i nějakou tu chybičku, tím spíš pokud jeho technika běhu není zrovna z nejdokonalejších. Špatně zvolenou variantou i velikostí běžecké kecky si totiž můžete zadělat na pořádný malér. A co víc, odřená chodidla, unavené svaly a bolestivé klouby vás od tohoto sportu mohou už navždy odradit.

TIP NA VIDEO: Cesta za snem olympijské maratonkyně Marcely Joglové...

2. Oblékáte nevhodné ponožky

Se správnými botami jdou ruku v ruce i ponožky. Zapomeňte na nízké kotníkové, které nosíte do svých městských běloskvoucích „sneakersek“. Ponožka, která není primárně určena na sport, vám při běhu začne dřív nebo později vlivem tření z paty sjíždět a akorát vám pokazí trénink. Navíc může způsobovat nepříjemné otlaky. Zaměřte se proto na kvalitní ponožky z umělých funkčních materiálů, které v botě nekloužou a poskytují adekvátní ochranu chodidla. Ideálně by měly mít i zesílenou špičku, patu a oblast nad kotníkem a rozlišené levé a pravé chodidlo. Ponožky tak lépe drží tvar a chrání nohu před puchýři.

3. Běháte moc rychle a moc dlouho

S touhle chybou se setkal snad každý běžec. Na začátku jsme plní motivace a odhodlání, běháme každý den, protože to jde a baví nás to…. A pak jednoho rána nemůžeme sejít schody a ze záchodové mísy se nám také zvedá o trochu hůř než obvykle. V takových chvílích by nám měla začít v hlavě blikat červená kontrolka – je nejvyšší čas zpomalit. Abyste se těmto stavům vyhnuli, začínejte pomalu a kilometráž navyšujte postupně. Naučit se správně běhat je samo o sobě během na dlouhou trať, nejde to hned. Budete-li to chtít uspěchat, koledujete si akorát o zranění. Nejúčinnější metodou je poslouchat své tělo.

4. Před během jíte a pijete

Začne-li vás po pár uběhnutých kilometrech píchat v boku, jste nafouklí a máte pocit na omdlení, je třeba zapátrat v paměti, co jste během dne konzumovali a příště se podobným pokrmům a nápojům vyhnuli. Na vině může být i přemíra tekutin či jídla těsně před tréninkem. Vypít byste měli maximálně půl litru vody, nejlépe po malých dávkách. Jíst se doporučuje naposledy 2-3 hodiny před pohybovou aktivitou.

5. Běháte to samé pořád dokola

Stále ta stejná trasa a tempo pořád dokola. Koho by to bavilo? Přestože je dobré mít zmapovanou běžeckou trasu a vědět, jaké tempo si můžete dovolit či kde si dát pozor, znát každý patník, strom i kamínek není zrovna výhrou. Pokud je monotónní trénink a stagnující výkonnost i vaším důvodem, proč běžecké tenisky obouváte s nechutí, zkuste změnu. Čas od času běh proložte vizuálně odlišným prostředím s novými podněty jako kopce, rovinky, terén, rychlejší tempo anebo delší vzdálenost. Střídání tréninků tak bude nejen větší zábava, především se dostaví rychlejší progres.

6. Slepě dodržujete tréninkový plán

I když se v jedné české písničce zpívá „Když nemůžeš, přidej víc“, není to tak úplně pravda. Když nemůžete, prostě si odpočiňte. Běhání za každou cenu a dodržování tréninkového rozpisu přes únavu a vyčerpání je hloupost a basta! Jste-li unavení, nebo z jakéhokoli důvodu nejste ve své kůži, dopřejte si volno, anebo alespoň upravte trasu a zvolňete tempo. Nic vám neuteče. Vážně. Nejdříve naberte síly, rozbalíte to jindy.

7. Přeběháváte bolest a nemoc

Pokud se necítíte dobře a máte pocit, že na vás „něco leze“, jediné vhodné řešení je uvařit čaj a zalézt pod peřinu. Bez výjimky. Během si můžete akorát uškodit a počínající nemoc zhoršit. Přeběhávání rýmiček se zkrátka nevyplácí. Tečka. O svalových a šlachových zraněních nemluvě. Dejte tělu čas regenerovat. Oplatí vám to.

8. Přepálíte start závodu

Jen co zazní výstřel ze startovací pistole, vypálíte vpřed jako splašený kůň. Hnáni adrenalinem to valíte, co to dá. Jenže ouha! Ono to po pár stovkách metrů už moc nedá. Napumpované tělo začíná ochabovat a svaly hlásí únavu. Každý krok je utrpením a nakonec sotva pletete nohama… Že se v tom poznáváte? Jasně. Zažili jsme to všichni. Zkuste ale pro příště udržet své nabuzené těleso na uzdě a závod rozběhnout pozvolna. Svaly si tak na zátěž zvyknou a vy tak budete schopni tempo naopak ještě zvyšovat.

Doporučujeme

Načíst další články