Vlastní cestou! 7 žen, které změnily svět

22. února 2017 • 06:00
 • Vlastní cestou! 7 žen, které změnily svět

  Ženy, které vám představujeme na těchto krásných retro fotografiích, mají jedno společné. Žily si po svém, s vášní a pravdivě. Nestaraly se o to, co si o nich někdo myslí.

  Frida Kahlo

  Její obrazy vyzařují barevnou energii, mexické slunce a vášeň, třebaže její skutečný život byl plný utrpení: v době dospívání jí při dopravní nehodě železná tyč probodla žaludek a dělohu, takže Frida se už nikdy neúplně neuzdravila a celý život trpěla bolestmi.

  „K čemu mít nohy k chůzi? Mám křídla k létání,“ poznamenala do deníku jako devatenáctiletá. I její soukromý život byl plný nezkrotné vášně: vztah s výtvarníkem Diegem Riverou přetrval oboustranné nevěry, bezdětnost i dočasný rozvod.

 • Patti Smith

  „Nikdo mě neočekával. Čekalo na mě všechno,“ poznamenala si krátce poté, co se jako dvacetiletá přistěhovala do New Yorku. V té době už měla za sebou narození dcery, kterou dala k adopci, a vydělávala si jako prodavačka v knihkupectví.

  Především ale psala poezii, věnovala se výtvarnému umění a posléze také hudbě. Toužila bourat hranice mezi „vysokou“ a „nízkou“ kulturou, mezi literaturou a populární hudbou. Dnes se jí přezdívá „babička punku“ a za svou největší inspiraci ji považuje Madonna stejně jako kapela R.E.M.

  Hranice bourala i v osobním životě: Prožila intenzivní vztah na pomezí lásky a přátelství s homosexuálním fotografem Robertem Mapplethorpem, který přetrval až do jeho smrti na AIDS v roce 1989.

 • Toyen

  Nedbalou kolébavou chůzí a v pánských oblecích jako by dávala světu najevo: Je mi jedno, co si o mně myslíte. Byla svobodná každým coulem a ani v životě, ani v umění se nikomu a ničemu nepřizpůsobovala, požadavky galeristů či kritiků nevyjímaje.

  Byla rovnocennou partnerkou v debatách nejen Seifertovi nebo Teigemu, ale také Andrému Bretonovi nebo Salvadoru Dalímu. Zakládala surrealistickou skupinu a vzbudila rozruch svými odvážnými kresbami, jež vydávala v Erotické revui Jindřicha Štýrského. Před komunismem se v roce 1947 uchýlila do Paříže.
   

 • Amelia Earhart

  Dne 2. července 1937, krátce předtím, než by oslavila čtyřicáté narozeniny, její letadlo zmizelo nad Pacifikem. Zanechala po sobě mýtus o moderní ženě, která byla schopna dokázat takřka cokoli.

  Nejen svou odvahou coby průkopkyně letectví a jako první žena, která přeletěla Atlantik, ale také jako podnikatelka a podporovatelka vzdělání žen.

  Její manažer George Putnam ji šestkrát požádal o ruku, než konečně souhlasila. Namísto slibu věrnosti žádala slib upřímnosti, tolerance, a dokonce i možnost po roce odejít, nebudou-li šťastni.

 • Hedy Lamarr

  „Neznámo pro mě vždy bylo tak přitažlivé – a stále je,“ prohlásila rakouská herečka, která se poprvé proslavila ve filmu Extase (1932) českého režiséra Gustava Machatého. Na několik minut se v něm objevila nahá, což ve své době odsoudil i papež.

  Nebyla jen krásná: spolupodílela se také na vynálezu rádiových vln založených na nepravidelných signálech, který se stal základem dnešních technologií jako Wi-Fi či Bluetooth.

 • Mata Hari

  Její život připomínal brakový román: jako osmnáctiletá dívka z chudých poměrů se v rodném Holandsku provdala za o dost staršího důstojníka, který ji odvezl na Jávu.

  Jeho i jejich malou dceru ale opustila a zamířila do Paříže, kde začala vystupovat jako orientální tanečnice pod pseudonymem Mata Hari. Tančila v cirkusech i v kabaretech, dělala společnici a kurtizánu, postupně se proslavila a vystupovala i na velkých scénách.

  Po vypuknutí první světové války ji naverbovala německá rozvědka, později se z ní dokonce měla stát dvojitá agentka pracující zároveň i pro Francouze. V roce 1917 však byla ve Francii odhalena, odsouzena a nakonec skončila na popravišti.

 • Coco Chanel

  Vděčíme jí za malé černé šaty, popularitu proužkovaných triček, úpletové materiály a samozřejmě i parfém Chanel No. 5.

  Gabrielle Chanel však byla víc než jenom módní legenda: inspiruje i svým životním příběhem, neboť svou úspěšnou značku doslova vydupala ze země, když začínala jako chudá švadlenka vychovaná v klášterním sirotčinci.

  Za svou největší lásku, britského aristokrata Arthura Capela, se odmítla provdat, dokud nebude fi nančně soběstačná. „Krása začíná ve chvíli, kdy se rozhodnete být sama sebou,“ prohlásila. O jejím životě to platí stoprocentně.

  Článek připravil časopis Moje psychologie.

Autor: Rebeka Bartůňková,Barbora Šťastná
Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy