.

. Zdroj: Shutterstock

.
Nový vědecký objev převrátil astrologii vzhůru nohama.
3
Fotogalerie

Štír nebo hadonoš? Podle vědců je znamení 13!

Také byste nikdy nerandila se Štírem, zato si skvěle rozumíte s Váhou? Vnímáte znamení zvěrokruhu jako návod? Nový vědecký objev vším zamával.

Jsem typický Blíženec: ráda mluvím a vymýšlím, poznávám nové a dusím se, když chce někdo zvenku dát mému životu jakoukoli strukturu.

Někdy jsem klidná, jindy neurotická, ale rozhodně nevím, s jakou náladou se zítra probudím. Můj partner je klasický Vodnář, kreativní a svobodomyslný. Dosud všechno sedí: pokaždé, když jsem si přečetla nějakou charakteristiku daného znamení zvěrokruhu, měla jsem pocit, že je to přesně ono. Štíři (v tomto znamení mám skoro celou rodinu) vám zase nic nezapomenou, Býk potřebuje materiální zázemí a o Panně, která musí mít vše perfektně naplánované, jste už slyšeli?

Ráda si o sobě myslím, že zůstávám na zemi a všudypřítomná vlna ezoteriky mě nijak nezasáhla. Narazila jsem na výzkum, který tvrdí, že horoskopům věří 86 % obyvatel naší planety, což vypadá jako opravdu vysoké číslo. Ale důvěřujte podobným anketám.

Pokračování 2 / 6

Vědci astrologii vesměs vnímají jako mýtus, vzpomínám si například na rozhovor s Jiřím Duškem, astrofyzikem a ředitelem brněnské hvězdárny. Rezolutně všechny teorie o horoskopech a schopnostech vidět díky konstelacím hvězd do budoucnosti odmítl. A nedávno navíc přišla senzační zpráva: vědci z NASA prý rozhodli o změně znamení zvěrokruhu!

.
. | Zdroj: Shutterstock

Než začnete panicky řešit, kdo tedy jste a zda nedat kopačky svému Střelci, protože je vlastně Štír, mám pro vás jeden zásadní detail. Vědci jen použili matematiku a upozornili, že když staří Babylóňané před třemi tisíci lety zavedli znamení zvěrokruhu, byla dráha, po které Slunce pomyslně putuje po obloze, jiná než teď.

Přechody mezi jednotlivými souhvězdími jsou tedy jiné, proto vědci čistě pro zajímavost vypočítali pro znamení nová data, a dokonce přidali třinácté podle souhvězdí Hadonoše. Spadáte do něj, jestliže slavíte narozeniny mezi 29. listopadem a 17. prosincem.

Pokračování 3 / 6

Znamení Hadonoše bylo starým Babylóňanům známo, ale rozhodli se zvěrokruh rozdělit na 12 částí, aby odpovídaly měsícům v roce. Osobně tedy najednou znám pět Hadonošů, ale nemohu jejich charakteristiku nikde vypátrat. Prekérní situace.

Názor vědců tedy hovoří jasně: astrologie není vědou. Vědecké a matematické pozorování noční oblohy přináší fakta, kdežto spoléhat se na předpovědi osudu nemá se seriózní naukou nic společného.

Jenže, věda nedokáže vysvětlit úplně všechno. Tomu, že existuje pouze to, co lze pozorovat a vypočítat, snad věří jen členové klubu skeptiků, kam se rozhodně neřadím. O pohled z druhé strany jsem proto požádala spisovatelku Danielu Fischerovou, která se zajímá nejen o astrologii, ale také o psychoterapii.

Pokračování 4 / 6

„Za prvé je nutno říct, že nejsem astroložka. Jsem spisovatelka, kterou astrologie zajímá jako jiný druh myšlení. Astrologie není jednotný názor, každý si ji vysvětluje po svém. Řada lidí věří, že jde o vliv z rodu fyzikálních zákonů. Užívají všelijaká mnohoznačná a nic neříkající slova jako energie, vibrace a další, ale vždy za působením planet hledají fyzický svět.

Jiní, ke kterým se počítám i já, vidí v astrologii pouze a jedině věčně proměnlivé kolektivní vědomí lidstva, které působí samo na sebe. Dám příklad: když byla objevena planeta Pluto, vědomí lidstva se začalo pozvolna měnit a Pluto – antický bůh podsvětí a smrti – v něm začal působit. Když byl z rozhodnutí vědců vyřazen ze společenství planet, jeho vliv ve vědomí lidstva dostal nové rysy. Pluto jako hmotný kolos ve vesmíru nepůsobí nic.

.
. | Zdroj: Shutterstock

Stejně tak změna hranic dvanácti znamení bude mít vliv na chápání příštích generací. Bude to proces velice pomalý a dlouho skoro nepostřehnutelný. Nelze vyloučit, že Kozorozi (Lvi, Vodnáři a kdokoli jiný) příštích staletí se budou rodit v jiném informačním klimatu, a proto se budou chovat jinak. Ale půjde o vliv informací na vědomí, nikoli o vliv hmoty na hmotu.“

Pokračování 5 / 6

Takže, pojďme se hlavně všichni uklidnit. Jestli jste na tom podobně jako moje bývalá šéfová, jež by k sobě do kolektivu za žádnou cenu nepřijala Rybu, „protože jsou moc konfliktní“, nebo moje známá, která plánovala početí dítěte tak, aby se jí narodil cílevědomý Beran, možná byste si s astrologií mohli dát trochu pohov.

Jestli jste zklamaní, že místo tvořivého Blížence jste vlastně podle výpočtů NASA zemitý Býk, jako se to stalo mně, zkuste se na to podívat z jiné strany. Třeba se už konečně nebudete vymlouvat na pozdní příchody a neplacení účtů kvůli svému bohémskému zodiaku, ale naopak získáte pečlivější návyky, protože vás k tomu nové znamení přece zavazuje.

Trochu samozřejmě žertuji, ale jedno vyplývá jasně. Je v lidské povaze zjednodušovat složité, a tedy i něco tak komplikovaného jako temperament uložit do škatulky podle data narození. Stejně tak se nám odjakživa příčí nejistota z budoucnosti. Mnohem zdravější se mi ovšem zdá přijmout, že některé záležitosti pod kontrolou mít nelze, a že nejdůležitější je to, co se děje právě teď.

Pokračování 6 / 6

Základní psychologická poučka také tvrdí, že bychom se neměli snažit napasovat do forem, které pro nás určil někdo jiný. Když se ve svém nebo kterémkoli jiném znamení zvěrokruhu poznáváte a pomáhá vám to na cestě k sebepoznání, je to prima. Ale v případě, že si den nedovedete představit bez čtení horoskopu a upravujete podle něj svůj rozvrh, nejspíš hledáte nějakou berličku.

Strach ze svých negativních stránek, chybných rozhodnutí nebo sebepřijetí je velmi přirozený. Když se mu ale podíváte do očí, uvidíte, že se osvobodíte od něčeho, co vás jen zbytečně svazovalo a brzdilo. Ubezpečuju vás, že takového kroku jsou schopni nejen odvážní Lvi.

Článek připravila redakce časopisu Moje psychologie.