Video placeholde

Seriál o zavraždění Gianniho Versaceho už má trailer. Podívejte se na něj!

Letos uplynulo dvacet let nejen od tragické smrti princezny Diany, ale i jejího blízkého přítele – oblíbeného a úspěšného návrháře Gianniho Versaceho. Jeho poslední dny příští rok připomene oceňovaná série American Crime Story. 

„Všechno, co vidíte kolem nás, tento dům, tuto společnost, to byl jeho život. Nedovolím tomu muži, té nicce, aby mého bratra zabil dvakrát,“ pronáší pohnutě v traileru k sérii American Crime Story Penélope Cruz, která v blond paruce ztvárňuje Donatellu Versace, sestru designéra, jenž tragicky zemřel před dvaceti lety.

15. července 1997 si ráno zašel pro kávu a noviny, když ho před domem dvěma výstřely usmrtil sériový vrah Andrew Cunanan. Motiv se nikdy nepodařilo uspokojivě objasnit, Cunanan s pistolí v ruce utekl a osm dní se skrýval v jednom z hausbótů v Miami Beach. Odtud už nevyšel. S vědomím, že patří mezi nejhledanější zločince v hledáčku FBI, se 23. července zastřelil.

Tři měsíce předtím, než zastřelil Versaceho, Andrew Cunanan chladnokrevně také zavraždil své dva milence, které podezíral z nevěry. Poté ze vzteku zabil ještě podnikatele, s nímž se seznámil o dva týdny později v Chicagu, a následně v newjerseyském Pensvillu i správce tamního hřbitova. Poté odjel do Miami.

Gianni Versace ve své rezidenci v Miami
Gianni Versace ve své rezidenci v Miami | Zdroj: Profimedia.cz

Andrew Cunanan byl nadprůměrně inteligentní homosexuál, který se na jednu stranu přátelil s řadou modelek i bohatých lidí, ale současně byl frustrovaný – sen, že se stane jedním z nich se mu nesplnil. Místo toho zvolil dráhu prostituta, který neváhá pašovat ani brát drogy. Otázkou je, proč si za jednu ze svých obětí vybral právě slavného designéra. Znali se?

Podle výsledků vyšetřování ano i ne. Jednou se prý Cunanan dostal na večírek, který Versace pořádal, a prohodili spolu pár slov. Návrhář se zálibou v opulenci a přepychu ho fascinoval i dráždil. Prý se k němu pokoušel dostat ještě jednou na jiné akci, což se mu nepodařilo, a tak se Cunanan hluboce urazil. To bylo sedm let před vraždou.

Gianni Versace v obklopení topmodelek. To ony tehdy přišel s ideou, že módní molo potřebuje skutečné celebrity
Gianni Versace v obklopení topmodelek. To ony tehdy přišel s ideou, že módní molo potřebuje skutečné celebrity | Zdroj: Profimedia.cz

Od té doby v Cunananovi bobtnal vztek, který vyústil čtyřmi vraždami a jednou sebevraždou. Věřil, že už nemá co ztratit, protože je HIV pozitivní a stejně ho čeká smrt. Ze seriálu rovněž vyplyne, že Andrew Cunanan byl ve skutečnosti chronický lhář, který o svých konexích se slavnými lidmi spíše fantazíroval. A vyfantazíroval si i svou nemoc – pitva virus HIV neprokázala.

Nepochopitelná smrt zasáhla řadu lidí po celém světě včetně princezny Diany, Eltona Johna, Naomi Campbell, Stinga a řady jiných celebrit, které Gianniho milovaly. Největší tíha ležela na jeho sestře Donatelle, která usedla do křesla kreativní ředitelky impéria Versace, aby dokázala, že bratrova smrt byla možná zbytečná, ale jeho život rozhodně ne.

Donatella Versace letos na milánském fashion weeku složila přehlídkou poctu svému bratrovi. Nechyběly ani jeho oblíbené múzy 90. let
Donatella Versace letos na milánském fashion weeku složila přehlídkou poctu svému bratrovi. Nechyběly ani jeho oblíbené múzy 90. let | Zdroj: Profimedia.cz

V seriálu ji ztvárňuje Penélope Cruz, což se setkalo s kritikou zejména kvůli nevelké podobnosti obou dam – fanoušci by raději viděli v roli Donatelly třeba její kamarádku Lady Gagu. Obzvlášť, když roli Versaceho milence Antonia D’Amico dostal také zpěvák, Ricky Martin. Do role designéra se doslova převtělil Édgar Ramírez, zatímco jeho vraha hraje Darren Criss známý také ze seriálu Glee. Premiéra nové série American Crime Story s podtitulem The Assassination of Gianni Versacebude mít premiéru příští rok. Podívejte se na trailer.

Video placeholde

American Crime Story je americký seriál inspirovaný skutečnými událostmi. Dosud zpracovával případ O. J. Simpsona a v plánu jsou další dvě série – o hurikánu Katrina a stážistce v Bílém domě Monice Lewinské. Seriál již posbíral řadu prestižních cen včetně Zlatých glóbů, Emmy či BAFTA. Série The People v. O. J. Simpson je momentálně k vidění na HBO a HBO Go.