Podívejte se na nej snímky z Czech Press Photo

Chcete vědět, jaké okamžiky hýbaly Českem v roce 2016? Zajímavý pohled na letošní rok nabízejí snímky fotoreportérů, které bodovaly v novinářské soutěži Czech Press Photo.

Absolutním vítězem je fotka z protestů při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice. Autorem je Michal Šula z vydavatelství MAFRA.

Novinářskou soutěž Czech Press Photo letos vyhrál snímek zachycující protesty při návštěvě čínského prezidenta.

Snímek zachycuje postavu zahalenou do české vlajky a padající transparent hájící lidská práva. Pořízen byl během potyčky příznivců prezidenta a zastánců lidských práv. Porotu prý zaujal proto, že ilustruje současný stav politické kultury.

Další snímky si zájemci mohou prohlédnout v Křížové chodbě a Rytířském sále pražské Staroměstské radnice na stejnojmenné výstavě.

Ostrov naděje

Expozice představuje 460 vítězných, nominovaných a dalších vybraných fotografií a videí od 100 autorů.

V kategorii Lidé, o kterých se mluví, porota vybrala jako vítězný snímek fotografa Petra Topiče. Europoslanec Miloslav Ransdorf na fotografii přichází do pražského sídla KSČM vysvětlit své zadržení ve Švýcarsku. Necelé dva měsíce nato zemřel.

Prague Burlesque

Grant Prahy, s nímž je spojena stejně jako s hlavní cenou odměna 120 tisíc korun, dostal volný fotograf Jiří Šebek za sérii Chrámy nové doby, v níž zachytil administrativní a obchodní budovy.

V kategorii Portrét bodovala fotografie Šimona Pikouse s názvem Lukáš Krpálek: Olympijský hrdina.

Porota letos hodnotila práce 349 fotografů, kteří přihlásili celkem 5 861 fotografií. Video sekce se zúčastnilo 25 autorů celkovým počtem 41 videí.

Petr Nečas u soudu

Expozice Czech Press Photo 2016 na Staroměstské radnici potrvá od 22. listopadu do 30. ledna 2017. Otevřeno je každý den od 10 do 19 hodin. Základní vstupné činí 120 Kč a zlevněné 60 korun.