Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Ostrovy Španělska. Na který vyrazit na dovolenou?

Prosluněné pláže, kouzelné mořské zátoky, kulinářské zážitky, spousta zábavy a přátelští lidé, kteří vám rádi ukážou to nejkrásnější ze Španělského království. V zemi ležící na Pyrenejském poloostrově můžete strávit skvělou dovolenou, ale nemusíte zůstat jenom na pevnině. Na pestrou škálu zážitků lákají i španělské ostrovy. 

Krásy uprostřed moře

Když se řekne Španělsko, spousta lidí si vybaví Barcelonu a její majestátní gotické chrámy, nekonvenční stavby Antonia Gaudího, paellu či temperamentní Španělky tančící flamenco za zvuků cvakajících kastanět.  Ovšem jeho krásy můžete obdivovat i jinak, obklopeni mořem při pobytu na některém z 27 ostrovů větších než 1 km2. Každý z nich má svébytnou atmosféru a slibuje nezapomenutelný pobyt. Pojďme si představit ty nejkrásnější.

Tenerife: Ráj vodomilů i turistů

Kanárským ostrovům dominuje Tenerife, a to nejenom svojí rozlohou. Patří k největším v souostroví. Jeho břehy omílá Atlantický oceán a luxusní letoviska lemující jeho bílé písečné pláže poskytují výborné zázemí pro milovníky rozmanitých vodních aktivit. Pokud vás ale šplouchání oceánských vln omrzí, můžete se vydat na pěší túry do vnitrozemí. Centrální část ostrova má totiž převážně hornatý charakter. Nezapomeňte si proto kromě výbavy na pláž přibalit i dobré boty a turistické oblečení. Řadíte-li se ke zdatnějším turistům, můžete pokořit nejvyšší horu Španělska. Vrchol Pico de Teide tyčící se do výšky 3718 metrů je aktivní sopkou, takže si užijete i špetku adrenalinu.

Mallorca: Pohoda ve stínu palem

 Zelená perla skrytá v srdci Baleár, tak můžeme stručně popsat ostrov Mallorca. Slunce zde svítí více než 300 dní v roce a díky tomu v přírodě narazíte na téměř všechny odstíny zelené barvy. Strávit pár dní na Mallorce a neochutnat skleničku dobrého místního vína by byl také hřích. Nechte se proto zlákat příjemnou atmosférou některé z místních hospůdek či barů. Objednejte si tradiční chuťovky tapas a nechte si od místních poradit, jaké víno k nim bude nejlépe ladit. Pěstují se zde například odrůdy Manto Negro či Cabernet Sauvignon. Hlavním městem ostrova je Palma de Mallorca. Tento přístav v jižní části ostrova nezískal svoje jméno náhodou. Leží v Zátoce Palem a vy můžete v jejich stínu pozorovat azurové moře na horizontu. Milujete-li pěší chůzi, slezte vrcholky zeleného pohoří Tramuntana. Nechte se také okouzlit překrásnými útesy mezi letovisky Cales de Mallorca a Cala Mendia.

Menorca: Romantika starých přístavů

 Zůstala ve stínu turisticky známější Mallorcy, ale právě proto si Menorca dodnes zachovala svoje neopakovatelné kouzlo a nedotčenou přírodu. Druhý největší ostrov Baleár o délce 50 km a šířce 16 km zvládnete procestovat celý. Nenechte si ujít hlavně typický rybí trh v hlavním městě Mahónu, jednom z nejdelších přístavů na světě, který se táhne asi 6 km po pobřeží. Považujete se za romantiky? Vaše srdce určitě zaplesá při návštěvě Ciutadelly, původního hlavního města ostrova, přístavu aristokracie. Máte rádi historii? Obdivujte tisíce let staré kamenné megalitické stavby z období talajotické kultury. K moři jste se ale samozřejmě jeli hlavně vykoupat a tyhle radovánky na Menorce nepřijdete: k relaxaci a opalování zde vybízí 200 km dlouhé pobřeží a více než 70 pláží a zálivů.  

Ať už zvolíte kterýkoliv z ostrovů, čeká vás neopakovatelný pobyt spojený s koupáním i objevováním přírodních krás.

Doporučujeme

Načíst další články