Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Odborník na neplodnost prozrazuje, jak úspěšně otěhotnět

Neplodnost se stala civilizační nemocí, podobně jako cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Problémy s početím potomka aktuálně řeší každý pátý český pár a někdy pomůžou až lékaři s využitím metod asistované reprodukce.

Jak vše probíhá, na co se připravit a proč se nevyplatí návštěvu lékaře odkládat, prozradí MUDr. Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny ISCARE, předního pracoviště v oblasti léčby neplodnosti.

Jak moc je proces umělého oplodnění finančně náročný a kolik přispěje zdravotní pojišťovna?

Pokud si žena nechá v prvních dvou cyklech zavést jedno čerstvé embryo, pojišťovna pak uhradí čtyři cykly IVF. Pokud v prvních dvou cyklech není zavedeno čerstvé embryo, má pacientka nárok od pojišťovny na proplacení třií pokusů. Kromě toho pak páry platí ještě za léky a laboratorní metody, zhruba je to okolo 20 až 25 tisíc korun.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Jaká je úspěšnost umělého oplodnění?

Při transferu embrya, kdy jsou použita vlastní vajíčka (oocyty) ženy, máme u pacientek do 38 let úspěšnost téměř 50 %. Při využití darovaných vajíček pak dokonce téměř 65 procent. Celý proces probíhá v rámci jednoho menstruačního cyklu, většinou druhý den menstruace začíná stimulace vaječníků, odběr vajíček je obvykle mezi 10. až 14. dnem cyklu a o pět dnů později transfer embrya. V době očekávané menstruace už může být žena těhotná.

Jak vysoká je pravděpodobnost, že se z umělého oplodnění narodí dvojčata?

Tradiční spojení mezi umělým oplodněním a dvojčaty má kořeny v historii, kdy se zavádělo více embryí (2, 3, 4 i více). V dnešní době preferujeme transfer pouze jednoho embrya. Vícečetné těhotenství je mnohem rizikovější než jednočetné, proto se mu snažíme vyhnout. Po transferu jednoho embrya je vícečetné těhotenství raritní, je to pod 0,5 %, embryo by se muselo rozdělit.

Když byste měl srovnat úroveň českých a zahraničních klinik zaměřujících se na IVF, jak jsme na tom v porovnání se světem?

Kvalita české reprodukční medicíny je na velmi vysoké úrovni. Důkazem je množství pacientek ze západní Evropy a Severní Ameriky, které naše centra navštěvují. První dítě na světě po umělém oplodnění se narodilo v roce 1978 ve Velké Británii, Československo bylo první z celého východního bloku, první dítě „ze zkumavky“ se narodilo v roce 1982 v Brně. Myslím, že tradice kvalitní asistované reprodukce přetrvává až do dnešní doby.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Víte, co znamená social freezing?

Moderní reprodukční medicína nabízí stále více nových možností. Předejít potenciálním možným rizikům, která negativně ovlivňují plodnost, jako je například závažné onemocnění nebo úraz, pomůže takzvaný social freezing. Preventivní zmražení spermií a vajíček je ideální ve věku kolem dvaceti let. Uskladnění pohlavních buněk vyjde asi na tři a půl tisíce korun na tři roky, za každý další rok se pak tisíc korun připlácí.