Kendall Jenner ve vánoční kampani Estée Lauder

Kendall Jenner ve vánoční kampani Estée Lauder Zdroj: Profimedia.cz

Kendall Jenner sesadila Gisele. Proč je nejlépe placenou modelkou světa?

Gisele Bündchen byla podle tradičního žebříčku magazínu Forbes patnáct let nejlépe placenou modelkou světa. To se letos změnilo, když ji trumfla Kendall Jenner, mladší sestra Kim Kardashian. Symbolicky tak končí jedna slavná éra modelingu – éra, kdy se skutečnými hvězdami stávaly holky z různých poměrů, které se samy a bez pomoci slavných příbuzných vypracovaly až na vrchol. A oficiálně začíná nová, digitální, kde ta, která má více fanoušků na Instagramu, bere víc. 

Vzpomínám si, jak jsem před lety na svatební cestě po USA v hotelu sledovala poprvé v životě reality show Keeping Up With The Kardashians. Byla jsem u vytržení. Pět sester a dominantní matka, jejichž jména začínají na K, se natáčí při rutinních situacích a většinu času u toho afektovaně ječí.

sister power... girl power 👊🏽

Příspěvek sdílený Kendall (@kendalljenner),Srp 16, 2017 v 7:39 PDT

Dodnes si také pamatuju scénu, kdy Kim Kardashian, tehdy už poměrně známá celebrita, bere svou tehdy patnáctiletou sestru do New Yorku, aby prorazila v modelingu. Jako jediná z klanu Kardashians zdědila Kednall nejen příjmení, ale i patřičnou výšku po svém otci, bývalém atletovi Brucovi Jennerovi. Ano, je to ten, který se nechal přeoperovat na ženu a říká si Caitlyn.

Ta holka byla sice vysoká, měla tuctově hezkou tvář, ale jinak z ní nevyzařovalo nic než teenagerský stud. Kim ji však doslova vodila po New Yorku za ručičku, seznamovala ji se správnými lidmi a všemožně ji postrkovala dopředu. A vyplatilo se. Dnes je Kendall nejlépe placenou modelkou světa. Po patnácti letech sesadila z trůnu asi poslední topmodelku v tradičním slova smyslu Gisele Bündchen. Jak to dokázala?

Teď královnou jsem já!

Kendall je totiž modelkou nové generace, která ví, že kromě pěkné tváře a štíhlého těla potřebuje také pozornost médií a fanoušků. Od mala je zvyklá na světla kamer a i když vedle svých starších sester působí poněkud stydlivě, nemá problém se v pravou chvíli předvést a upozornit na sebe. A hlavně, na Instagramu ji sleduje 85 milionů fanoušků, což je dnes v modelingu důležitější ukazatel, než kolik měříte v pase a přes boky.

new in Vogue 💜@voguemagazine @mariotestino

Příspěvek sdílený Kendall (@kendalljenner),Říj 16, 2017 v 3:56 PDT

Modelky tak dostávají práci podle toho, kolik lidí jsou samy schopné oslovit a ovlivnit. A v tom je síla Kendall, která vítězí nejen v žebříčku Forbes, ale je i nejsledovanější modelkou na Instagramu vůbec (druhá Cara Delevingne má o celou polovinu fanoušků méně). Není tedy divu, že zrovna Kendall Jenner si za poslední rok nejrůznějšími kampaněmi (Estée Lauder, La Perla, Adidas...) i díky módní značce Kendall & Kylie, kterou rozjela se svou sestrou, vydělala 22 milionů dolarů.

Pro srovnání, Gisele, která letos podle Forbesu vydělala 17,5 milionu dolarů, sleduje na Instagramu 13,5 milionu fanoušků (nutno podotknout, že Gisele je na sociálních sítích výrazně méně aktivní než Kendall). Na druhou stranu možná jen letos chtěla brazilská topmodelka trochu zvolnit, protože ještě loni by Kendall s přehledem trumfla – vydělala neuvěřitelných 30 milionů dolarů.

So excited I got to be Wonder Woman for a day! I love what she stands for, a superhero who believes that love can change the world. ❤️✨🌎Adorei estar na pele da Mulher Maravilha por um dia! Uma super heroína que acredita que o amor pode mudar o mundo.

Příspěvek sdílený Gisele Bündchen (@gisele),Zář 28, 2017 v 8:53 PDT

Až příští rok tedy ukáže, jestli šlo jen o výjimku, nebo opravdu dochází k výměně na trůnu. A pak je otázkou, jak dlouho se nová královna udrží. Konkurence je sice vysoká, ale co do počtu fanoušků na Instagramu má zatím velký náskok.