Je ta pláž skutečně růžová? Nebo je to přelud? Na co cestovky lákají klienty

Cestovní kanceláře a hotely často lákají návštěvníky v exotických destinacích na bílý písek na plážích. Na několika místech světě ale najde i pláže s růžovým pískem. Za nejkrásnější z nich je považována pětikilometrová Pink Sand Beach na Harbour Island na Bahamách, která je 50 až 100 metrů široká.

Pohled na růžovou pláž je velmi zvláštní, ale vysvětlení samozřejmě najdeme v přírodě.

Růžová barva písku pochází z mikroskopických organismů foraminifera (česky dírkonožci, což jsou jednobuněční mořští prvoci) a výsledná barva je směsicí korálů, mušlí a uhličitanu vápenatého. Zní to poněkud odborně, ale turisté, kteří navštívili růžovou pláž na Bahamách, říkají, že je to jedno z nejkrásnějších míst, které lze na světě vidět.

Také při šnorchlování vytváří růžový písek zajímavé barvy. Další atrakcí je u pláže hotel, který se svoji manželkou Sharon založil v 60. letech americký herec Brett King, který hrál kromě jiného v několika westernech.

Pokud by se vám nechtělo za touto skvělou pláží až na Bahamy (je to i dost drahé), tak růžový písek najdete i na několika evropských plážích. Nejznámější jsou Elafonisi na řecké Krétě či Spaggia Rosa v Budelli na italské Sardinii.

Na Tenerife na Kanárských ostrovech jsou pak pro změnu pláže s černým lávovým pískem.

Reportáž připravil server Reflex.cz