Francie: Příliš hubené modelky už na mola nesmí, nařídil nový zákon

Pařížský fashion week už nikdy nebude jako dřív! Ve Francii totiž vstoupil v platnost zákon, který zakazuje podvyživené modelky. Ty nově musejí mít razítko od doktora, že jsou zdravé a fyzicky zdatné pro výkon svého povolání. Kdo by je chtěl i přesto najímat na práci, tomu hrozí pokuta 75 tisíc EUR nebo dokonce půlroční vězení. 

Neznamená to, že by z přehlídkových mol a stránek časopisů zmizely velmi štíhlé postavy, nicméně už by se neměly objevovat vysloveně anorektické typy.

Původní návrh, že by modelky měly splňovat minimální BMI 18 (což odpovídá například 175 centimetrům výšky a 55 kilogramům váhy), neprošel, rozhodnutí se tak nechává individuálně na lékařích. Ti budou kromě BMI muset přihlížet i k věku, tělesné stavbě nebo výživě modelek.

Modelky (ale i modelové) budou muset podstoupit zdravotní vyšetření každé dva roky a jejich výsledky budou porovnávány se směrnicemi Světové zdravotnické organizace.

"Mladí lidé jsou vystavováni nereálným představám, což vede k pocitu méněcennosti a nízké sebeúcty. Tento zákon má za cíl zabránit anorexii u mladých lidí, ale také u modelů a modelek samotných," řekla francouzská ministryně sociálních věcí a zdravotnictví Marisol Touraine.

Nový zákon přitom pamatuje i na módní magazíny a fotografie v nich. Různé úpravy a retuše musejí být doprovázeny upozorněním, že se jedná o digitálně upravenou fotku.

Zatímco veřejnost jásá, modelky už tak nadšené nejsou. Podle nich je třeba začít u módních návrhářů, kteří někdy šijí příliš titěrné oblečení...

Do budoucna možná budeme vídat na pařížských přehlídkách zdravější postavy.