Modulární sedačky se snadno přizpůsobí prostoru i narůstajícímu počtu členů domácnosti. Na fotce sedačka alva, kterou koupíte u firmy Innex.

Modulární sedačky se snadno přizpůsobí prostoru i narůstajícímu počtu členů domácnosti. Na fotce sedačka alva, kterou koupíte u firmy Innex. Zdroj: www.innex.cz

.
2
Fotogalerie

Design a funkčnost nábytku jsou na prvním místě, i v době covidu

Možná také patříte k lidem, kteří kvůli covidu stále tráví velkou část své pracovní doby doma na gauči. Že není tak pohodlný, jak při nákupu vypadal? Už při sezení cítíte každou pružinu? Nebo se o každý kousek místa dohadujete se zbytkem rodiny, která se od nákupu pohovky před mnoha lety jaksi rozrostla? Kupte si novou sedačku! O tom, jaké novinky si nábytkářské firmy připravily pro novou sezonu, i o tom, jak trendy ovlivnila pandemie covidu, jsme si povídali s odborníkem Michalem Šťovíčkem z firmy Innex.

Michale, při pohledu do českých obýváků by jen málokdo řekl, že i v sedačkách existují nějaké trendy. Jak to s nimi tedy je?

Samozřejmě, že i v oblasti sedacího nábytku existují trendy a to, co je a není „in.“ Každou sezonu se mění barvy či vzory potahů i druhy látek, které jsou právě „v módě“. Co se typu pohovek či křesel týká, i tam se trendy mění, ačkoli velmi pomalu. Podobné typy se vyrábí víceméně posledních deset let.

O jaké typy jde? Které jsou u Čechů nejoblíbenější?

Hodně v kurzu jsou modulární sedačky – lidé bydlí v čím dál menších bytech a potřebují sedačku přizpůsobit prostoru. Chtějí také sedačky přeskládávat, měnit vzhled a jejich rozestavění přizpůsobovat různým příležitostem či novému interiéru po stěhování. V rámci těchto „praktičtějších“ pohovek se pak také hojně prodávají rozkládací typy, které umožní třeba přespání návštěvy.

Na druhé straně jsou v posledních letech velmi populární subtilní pohovky na vysokých nohách. Jde o designové kousky, které ve vzdušném interiéru působí odlehčeně. Jenže na nich není možnost přespání. Až teď díky pandemii přišli výrobci na to, že je potřeba obojí skloubit.

Modulární sedačky se snadno přizpůsobí prostoru i narůstajícímu počtu členů domácnosti. Na fotce sedačka alva, kterou koupíte u firmy Innex.
Modulární sedačky se snadno přizpůsobí prostoru i narůstajícímu počtu členů domácnosti. Na fotce sedačka alva, kterou koupíte u firmy Innex. | Zdroj: www.innex.cz

Jak to myslíte?

Lidé najednou začali trávit obrovské množství času doma. Na sedačce tedy netrávili pouze tři hodiny večer, ale často celý den. Dlouhá doba strávená doma je navíc vedla i k zútulnění prostředí samotného, a vznikla tak poptávka po designových, ale funkčních kouscích. O mohutné, těžké rozkládací pohovky se složitou konstrukcí a soklem až na zem, pod kterými dnes neprojedou robotické vysavače, klientela už nestojí. Výrobci naštěstí bleskově zareagovali, a v nové sezoně tak přicházejí s rozkládacími sedačkami odlehčenými, na vysokých nožičkách a se skrytou konstrukcí, takže na první pohled často ani nepoznáte, že se sedačka rozložit dá. Design a funkčnost se konečně snoubí.

I rozkládací sedačky se už vyrábí nejen funkční, ale i designové. Na fotce model Lukáš, který zakoupíte u firmy innex
I rozkládací sedačky se už vyrábí nejen funkční, ale i designové. Na fotce model Lukáš, který zakoupíte u firmy innex | Zdroj: www.innex.cz

Jaké vzory a trendy budou v přicházející sezoně in?

Převažují dekorativní, ale zároveň dobře udržovatelné a odolné látky. Čím dál více výrobců i zákazníků pak řeší udržitelnost sedaček a investují maximum do látek, které jsou vyrobené třeba z recyklovaných PET lahví. Objevují se i potahy z látky, pro jejíž výrobu nebyla spotřebována ani kapka vody. Ze vzorů se pak vrací hodně retro z 60. a 70. let. Kromě vzhledu by ale lidé měli při nákupu hledět především na praktičnost.