Proč ženy milují grázly? Vidí v nich silné samce!

Se zprávou o omilostnění snad nejznámějšího českého odsouzence Jiřího Kajínka se krom samozvaných soudců majících jasnou představu o tom, zda vraždy spáchal, či nikoliv, znovu ozval jeho fanklub. Ženám se z něj podlamují kolena a nabízí mu po propuštění teplo své náruče. Proč některé z nás prahnou po nebezpečných mužích?

Afton Elaine Burtonová si před více jak dvěma lety vzala za manžela snad nejznámějšího světového sériového vraha, Charlese Mansona. V době sňatku jí bylo šestadvacet let, jemu osmdesát. Dívka tehdy popisovala, jak je jím naprosto uhranuta, miluje ho a dokonce se kvůli němu odstěhovala do Kalifornie, kde si odpykává svůj trest, aby mu byla co nejvíce nablízku.

S vrahem do postele

U nás to, co do fascinace odsouzenými muži, není o moc lepší. Stačí, když si projedete internetové diskuze: "Tohohle mazlíčka bych z postele rozhodně nevyhnala," píše jedna žena v diskuzi pod článkem o omilostnění Jiřího Kajínka. A přitom ani nemusí být přesvědčena o jeho nevině. Kajínek ale není jediným, ženy prahnou i po dalších vězeňských celebritách. Co je k tomu vede?

Podle Sheily Ishenbergové, která napsala knihu Ženy, které milují muže, kteří vraždí, byly ženy obdivující tyto těžké zločince často v dětství zneužívány, ať už otcem nebo někým jiným. Vztah k tyranovi tak v sobě mají zakořeněný, navíc tím, že je objekt jejich touhy zavřen ve vězení, se zároveň cítí bezpečně.

Neznamená to ale, že všechny ženy píšící milostné vzkazy do vězení byly zneužívány. Motivů, které je k tomu vedou, je totiž více.

Syndrom Bonnie a Clyda

Existuje sexuální zvláštnost zvaná hybristofilie, jinak také známá jako Syndrom Bonnie a Clyda. "Označuje sexuální zájem o někoho, kdo spáchal závažný zločin. Mnozí těžcí zločinci dostávají zamilované dopisy od žen, žení se i zločinci odsouzení na doživotí," říká profesor Petr Weiss. Podle něj se tedy za částí těchto vztahů schovává sexuální anomálie dotyčných žen.

Stejně, jako my máme pocit, že můžeme změnit svého muže, aby konečně začal házet špinavé prádlo do koše, ony věří, že svoji životní lásku mohou obrátit na stranu dobra. Podle Kathrine Ramsaldové, forenzní psycholožky, která se těmito vztahy zabývá, vidí ženy ve vrazích nevinné malé kluky, kterými byli dříve, a snaží se je v nich opět probudit. Příčina zahoření láskou také může být pouze kalkul, jak se dostat do povědomí veřejnosti.

Někteří psychologové se obrací spíše k evoluční teorii, tedy že v těchto nebezpečných mužích vidíme alfa samce, kteří dříve vzbuzovali v ženách ochranitelský pocit. Jen jim nedochází, že ten, kdo jim může skutečně zatopit, je sám jejich miláček.

Podívejte se na video, jak se bránit, když vás na ulici přepadne cizí muž: