Jak zvládnout snoba?

Koupí si ojeté Audi, utratí nekřesťanské peníze za luxusní oblečení a vypráví vám, kde všude byl a koho důležitého zná. Jenže je to póza. 

Snob totiž jen napodobuje vnější symboly života lidí, k nimž vzhlíží a mezi něž by chtěl patřit. I když na to ve skutečnosti většinou nemá, dokáže vám setkání s ním otrávit den. Máme pro vás návod, jak zařídit, abyste se rozmrzelosti vyhnuli.

Odhalte příčinu snobismu

Být snobem a vyvyšovat se nad ostatní prostřednictvím věcí, které si vlastně ani nemůže dovolit, je přetvářka. Mnohdy se za ní skrývá snaha kompenzovat nejrůznější komplexy a vnitřní problémy.

„Řekněme, že jako malý chodil oblékaný ve starých, nepadnoucích věcech po sourozencích, a když jel na výlet vlakem, nemohl si koupit zmrzlinu, protože to bylo drahé. Takový člověk může mít současné projevy okázalosti spojené s touhou oddělit se navždy od původní rodiny, získat vlastní image a podobně,“ říká koučka Eva Marková s tím, že příběhy v pozadí jsou u většiny snobů podobně smutné.

Hořkost si pak kompenzují tím, že svým okázalým a přezíravým chováním ponižují jiné lidi. Proto se mnohdy stačí jenom zamyslet, odkud přetvářka asi pramení, a zjistit, že snob je nejspíš takovou karikaturou sebe sama. Nestojí za to se jím nechat vykolejit, spíš je to důvod k tomu ho politovat. A jestli za jeho snobismem žádná hořká minulost není, pak je důvod k lítosti ještě o kus větší.