Chtěli byste také pracovat na pláži?

Chtěli byste také pracovat na pláži? Zdroj: Pexels

Digitální nomádi: Máme lidem pracujícím v zahraničí co závidět?

Sledovat je na sociálních sítích znamená často jim závidět. Zatímco vy sedíte v šedivém městě před monitorem, oni střídají jednu destinaci za druhou, emaily vyřizují z plážového baru a na otázku, kdy se vrátí domů, jen pokrčí rameny. Seznamte se: Digitální nomádi. 

Co to vlastně znamená, digitální nomád? Zjednodušeně řečeno světoběžník, který generuje peníze online. Vytváří weby, má na starosti sociální sítě různých firem, píše články, pracuje pro affiliate marketing i jako projektový manažer či grafický designér. Představte si vlastně většinu prací, ke které vám stačí počítač. Osobní schůzky můžete přemístit na Skype, stejně jako nedělní oběd s rodinou nebo kávu či pivo s kamarády. Možná zjistíte, že ač opravdovou lidskou blízkost nic nenahradí, kondenzovaná diskuze pomocí moderních technologií umožní být efektivnější i navázat hlubší vztahy.

Hovory s rodinou jednou týdně

To ostatně prozradil v jednom rozhovoru i devětadvacetiletý Adam Marčan, který se s notebookem vydal do Španělska i jihovýchodní Asie. Protože tvorbou webů si nevydělal tak vysoký plat, nemohl si dovolit dražší destinace jako je třeba New York, ale v Thajsku se mu žilo velmi pohodlně. Skypové dialogy se svými blízkými prý trvaly každý týden i několik hodin a řekli si prý tolik, kolik za celý život ne.

Každá mince je o dvou stranách, takže nemá smysl zastírat, že coby věčný cestovatel s vydělávajícím nástrojem v batohu (myšleno váš notebook) bude vše jen zalité sluncem a lichotivými foto filtry.

Digitální nomádi jsou mezi námi čím dál tím více.
Digitální nomádi jsou mezi námi čím dál tím více. | Zdroj: Pexels

Písek v klávesnici

Nemůžete se fyzicky setkat se svými zadavateli práce a probrat, co přesně potřebují, chybí vám rodina. Jako digitální nomád z Čech neušetříte žitím v Barceloně ani Thajsku zdaleka tolik jako někdo, kdo sem přicestuje z předražených západních metropolí. Na pláži se nedá pracovat moc dlouho: je vám tu horko, dostávat písek z klávesnice také není žádný med, na displeji nebude nic vidět. Takže tu vyřídíte maximálně ty emaily.

Pracovat z míst, která si ostatní vybírají jako dovolenou, je také náročné na sebedisciplinu. Představte si, že máte za sebou dlouhý let a vystoupíte celí zpocení v Bangkoku. Místo toho, abyste jeli na ubytování a osprchovali se, začnete jako první hledat coworkingové centrum, kde bude stabilní připojení, abyste kvůli časovému posunu mohli vyřešit své pracovní povinnosti.

Chtěli byste mít takový výhled?
Chtěli byste mít takový výhled? | Zdroj: Pexels

Kolotoč sociálních vazeb

Pokud necestujete v páru, jako třeba digitální nomádi Milan Knapec a Dominika Jelínková, začnou vám chybět vztahy. Můžete je samozřejmě začít navazovat, což o to. Ale pamatujte, že ostatní cestovatelé jsou na tom podobně jako vy. Neví, jak dlouho budou putovat světem, jaká je jejich příští destinace ani co konkrétně hledají. Jste na kolotoči sociálních vazeb a sotva s někým navážete nějaké pouto, často už oba směřujete někam jinam.

Kočovný styl života může být rozptýlením z dočasné krize, kterou prožíváte třeba po rozpadu delšího vztahu nebo vyhazovu z práce. Důvody, proč se zvednout a zkusit to o kontinent vedle, vlastně nejsou tak důležité.

Záleží na vaší ochotě riskovat, být ochotni přizpůsobit se nové kultuře a rychle hledat řešení. Taky mnohdy rezignovat na své pohodlí a otevřít se skutečnosti, že události se mohou odvíjet úplně jinak než si naplánujete.

Článek připravil časopis Moje psychologie.