Jóga mi pomohla dosáhnout toho, co chci, říká patron Restartu Václav Krejčík

Když se řekne restart, životní změna, který pohyb vás ihned napadne? Nás jóga. Tak nějak nám přišlo, že člověk zrovna nemusí cvičit složité ásany, aby mohl změnit svůj život. A jóga může být dobrý prostředek. Zde jsou tipy a příběh VIP patrona naší soutěže Restart s Dietou Vaška Krejčíka. 

„Jóga trénuje klid mysli. Vytvoříte-li v ní prostor a soustředíte se, dosáhnete svých cílů snadněji. Nebojte se! Pokud si něco přejete, zvažte to, a je-li to pro vás důležité, jděte za tím. Nebojte se jít vzhůru k výšinám,“ říká ve své knize Žijte jógu Václav Krejčík, jeden z našich nejznámějších jógových lektorů.

Jak si věřit a změnit svůj život

Co říct na začátek, když si nevíte rady, co sami se sebou, když chcete změnu? Když chcete restartovat svůj život? Věřte si, protože jen vy máte moc a schopnost rozhodnout se, jak věci budou. Staňte se tvůrcem své cesty. Buďte spontánní a vášniví. Dělejte to, co teď dělat můžete, a dělejte to beze strachu a váhání. To je váš život. Je krátký a váhání a otálení, nebo strach nepomáhají být, dýchat a dělat vše naplno.

Můžete udělat vše, co chcete, když nasměrujete svou mysl k cíli. Nenechte se zmást klamem rozumu a okolí, ale buďte zevnitř sami sebou. Začněte dělat věci, které máte rádi. Stěžujete si, že nemáte čas? Vypněte televizi, zbavte se vázanosti k nepotřebným věcem a dělejte věci, které můžete dělat. Odstraňte zbytečnosti, které vám berou čas. Když něco děláte, dělejte to naplno. S pozorností oddanou tomu, co děláte. Tím získáváte na síle a tvoříte svou přítomnost. Otevřete se novým věcem, přestaňte o všem příliš přemýšlet a spíš konejte.

Vnímejte vše jako naprostou dokonalost a emoce vznikající na cestě berte tak, že jsou. Ale to nejste vy, jsou to hýbající se obsahy vaší mysli. Řešte situace jako zrcadlo, ve kterém se odráží to, co máte pochopit. Není to dobré ani špatné. Je to jen takové, jaké to je. Berte situace a lidi okolo jako inspiraci, jak být přítomný a žít naplno. Vezměte život do svých rukou. Oslavujte ho každým nádechem a výdechem. Vnímejte novou sílu a opouštějte staré a nepotřebné. Buďte teď a tady. To je váš život.

Osobní příběh

Na krátkém výčtu Vaškova života lze ukázat, že vše, pro co se rozhodnete, je možné. „Vždy jsem byl cílevědomý, snil jsem a plánoval. Prociťoval jsem v sobě obrysy toho, co a jak chci dělat, ale nikdy jsem nešel přes mrtvoly. Ideje a vize jen doplňovaly cestu, kterou jdu. A jóga mi několikrát v životě pomohla dosáhnout toho, co chci. I když na začátku jsem vlastně ani nevěděl, že je to právě ona, kdo mění můj život,“ říká Václav Krejčík.

„Chtěl jsem jet do Francie, umět francouzsky, bavit se s lidmi a dorozumět se. Chtěl jsem to tak moc, že jsem dělal vše pro to, abych svůj sen naplnil. A tak jsem se učil a učil, až jsem se dostal na vysokou školu obor čeština a francouzština. Následně jsem odjel do Marseille a byl nadšený mořem, sluncem, francouzským životním stylem a šarmem. Mluvil jsem francouzsky a bylo to vzrušující,“ to si Václav díky vlastnímu úsilí splnil jeden ze svých prvních velkých životních snů.

Proč se vracet

A pokračoval dál: „Nadchl jsem se pro aerobik a začal trénovat na první Mistrovství České republiky ve sportovním aerobiku. A věděl jsem, že vyhraji. Opět jsem trénoval, představoval si a naplňoval se tím úžasným pocitem ,vítězství‘. A zvítězil jsem,“ říká známý lektor a autor mnoha knih a cvičebních DVD. „Tenkrát jsem o józe ještě nevěděl nic, neměl jsem představu, jak pracuje s myslí a ásany byly ukryty daleko v nevědomosti. Všechno se ale spojilo a i jóga se objevila na mé cestě za snem,“ a dále dodává: „nyní mohu zalívat semínka ve své mysli, některá kvetoucí a některá ještě klíčící. O ta, co již zašla a odumřela, se nestarám. Proč se vracet. Naše mysl je tak silná, jak se o ni staráme, a co do ní zasejeme, to v ní vzklíčí a roste.“

A opět přišlo jedno z životních rozhodnutí. Zda být zaměstnaný, nebo opustit lukrativní práci a jít svou cestou, a on šel. Neměl zaručeno, že vše bude fungovat, ale věděl, že se práce nebojí a že se o sebe dokáže postarat. Vydává časopis, relaxuje prací i cestováním, 3–4 měsíce v roce je na cestách. Buď za poznáním, za jógou nebo za pohodou a někdy také jen tak. Miluje cestování, a tak „když plánuji pracovní rok, nejdříve mám v diáři dovolené, protože na nich čerpám energii pro vše, co dělám. Inspirace, zásobárna energie, osobní život a radost. To jsou mé cesty po celém světě. Ale na dovolené i pracuji. Nechci se vrátit domů a mít schránku přeplněnou. Nechci, aby lidé v mém týmu měli pocit, že jsem se na ně vykašlal. Stále s nimi komunikuji, ale když přijde čas, umím počítač vypnout.

Prostě žiju svůj sen. Pracuji a dostatečně odpočívám. Vážím si lidí, se kterými spolupracuji a snažím se, abychom byli všichni spokojení. Děkuji, že můžu jít za svými sny a k tomu mi pomáhá jóga. Otevřela mi prostor pro sebe, pochopení sama sebe, komunikaci se sebou, a také mě naučila vnímat prostor a lidi okolo sebe,“ vypráví.

Tipy pro životní RESTART

Sankalpa je prostředek pro dosahování cílů. Je přípravou prostoru uvnitř mysli na to, aby se její obsah postupně vyplnil. Vytváříte prostor pro vznik něčeho, po čem toužíte, o čem sníte. Jde o vnesení určitého záměru či přání formou slov, obrazu do lidského podvědomí. Je to jako semínko, které postupně, je-li mu věnována pozornost, vzklíčí. Vytvořte si jednoduchou, krátkou, přesnou, jasnou, jednoznačnou, kladnou a v přítomnosti vyjádřenou formulaci, která je vaším záměrem. Nepoužívejte zápor a negaci. To, co se v mysli usadí a k čemu svou pozornost pravidelně obracíte, sílí a roste, jako semínko. Z hlediska jógy je sankalpa o kvalitách osobnostních rysů a duchovního směřování života. V běžném životě jsou vaše přání reprezentována vůlí. Vaše vůle si stanoví cíl a k němu směřuje, a to je předstupeň sankalpy. Sankalpa je to, co pramení v hlubokém uvolnění těla a mysli z podvědomí.

Soham Vždy, když nemůžete zastavit svou „hlavu–mysl“, můžete ve svém dechu slyšet základní mantru související se zvukem dechu: soham. Tato mantra je nazývána univerzální mantrou díky přirozené rezonanci s tokem dechu, kdy vzduch vstupuje do těla a pouští ho. Dech probíhá přirozeně a díky pozornosti, která je stočena k této mantře, jsme schopni vyšší koncentrace. Z mantry ÓM vzešla mantra SO HAM: „To jsem já, já jsem To.“ Jednoduchou praxi mantry zkuste v tichosti, ve vnitřní rezonanci.

Pevnost a současně pružnost těla se projevuje v kvalitě mysli i prožívání. Praktikujte jógu 30 minut denně a získáte sílu a ohebnost v těle i hlavě.

5 pravidel vlastní praxe

Stačí pochopit, že největší dokonalost se skrývá v každém z nás, a tak můžeme realizovat vše, pro co se rozhodneme, a děláme to vždy, jak nejlépe umíme.

Může se stát, že se ocitneme ve stavu tápání a hledání se. Někdy máme sklon k nestabilitě, možná k mírné depresi, a tak rituál v podobě jógové praxe pomůže získat energii pro práci sám se sebou. Není nic jednoduššího, než se vykašlat sám na sebe a zabalit to. Je to taková vnější póza, kdy se uvnitř člověka rozvíjí kvetoucí nespokojenost. Vše je ale možné řešit, když máme pevné kameny, na kterých můžeme stát. A to může být právě jóga.

1. Na základě jamy a nijamy vstoupíte dovnitř sebe sama, naučíte se vyhodnocovat svůj život a rozvíjet svůj potenciál. Začněte pracovat s myslí, kterou je třeba očistit.

2. Pochopením, kdo v nás žije a co je naším zdrojem i ředitelem, se můžeme uvolnit a užívat si prožitek vlastní mentální a fyzické praxe. Obojí vede k seberozvoji vnitřní síly.

3. Jógovou praxi tvoří souhra směřování pozornosti, dýchání, pohybu lidského těla použití síly pro cokoli, co děláte, a následné uvolnění přebytečného napětí, aby energie plynula.

4. Nechte si čas na to vše zpracovat, pochopit, a také čas na prožitek, který je v józe nejdůležitější.

5. Buďte sami sebou a nenechte se nikam tlačit. Inspirujte se, ale vše provádějte s rozvahou a respektem k sobě sama. Když se respektujete a chováte se k sobě dobře, i vaše okolí bude prozářeno a inspirováno.

Čerpali jsme z knihy Žijte jógu od Václava Krejčíka, k dostání na www.zijtejogu.cz