Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Rostou vám rodinné náklady? Víme, jak je snížit!

Kdo šetří, má za tři. Přísloví, které se v dnešní době zase dostává do popředí zájmu a patří mezi jedno z nejskloňovanějších. Ceny všeho rostou, je jedno, zda jde o potraviny, služby, energie, půjčky, nebo něco jiného. Situace je prostě taková a nic s tím nenaděláme. Přesto se ale nemusíme smířit s tím, že nám rodinné náklady rostou do závratných výšin, můžeme se je snažit aspoň trochu snížit. Jak?

Každý se musí trochu uskromnit

Aktuálně se mezi námi snad nenajde nikdo, kdo by rostoucí ceny neřešil. Stačí jít do obchodu na pravidelný týdenní nákup a už máte zkažený zbytek dne. Co ještě nedávno stálo pár korun, to stojí dnes i několikanásobně víc. Strmě rostou i ceny energií, jako na houpačce to je s pohonnými hmotami. V klidu nemohou být ani ti, kdo mají sjednané nějaké ty půjčky nebo úvěry, obzvlášť pokud budete muset řešit třeba refinancování hypotéky.

Jak zkrotit rodinné výdaje?

Otázka, kterou si klademe už týdny. Možná taky patříte mezi ty, kteří vyzkoušeli řadu zaručených tipů, které ale ve skutečnosti k ničemu nevedly. S nástupem chladných dní jste možná zkusili i snížit teplotu na termostatu, jenže zase máte problém s vlhkostí v bytě. Jak na to lépe?

Tip číslo jedna: Zapisujte si příjmy a výdaje

Než se vůbec pustíte do hledání způsobů, jak ušetřit a mít dostatek financí na živobytí, splátky úvěrů, kreditních karet a vůbec všeho, co k životu potřebujete, měli byste si udělat seznam příjmů a výdajů. Dost možná zjistíte, že to šetření může jít snáz, než jste si doteď mysleli. Díky tomu, že si budete zapisovat každou utracenou korunu, možná přijdete na to, že máte i pár naprosto zbytečných výdajů.

Víte, že je fajn se držet i zlatého pravidla týkajícího se výdajů? To zní 70-20-10. 70 % příjmů jde na nezbytné výdaje jako nájem, hypotéka, pojistky, jídlo apod., 20 % bychom si měli spořit a 10 % můžete jen tak utratit.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Tip číslo dva: Vařte si doma

Taky chodíte každý pracovní den na oběd do restaurace? Sice tím podporujete hostinské a číšníky, na druhou stranu ale z rodinného rozpočtu zbytečně necháte mizet stovky i tisíce korun. Když si místo toho uvaříte doma, ušetříte, a ještě budete vědět, co na tom talíři skutečně máte. Že zase zaplatíte víc na energii? Vždyť si můžete uvařit klidně na dva dny dopředu.

Tip číslo tři: Piště si nákupní seznam

Naplánujte si, co budete vařit nebo připravovat ke snídani či večeři po celý následující týden a udělejte si seznam, co na to potřebujete koupit. Do obchodu pak jděte se seznamem v ruce a striktně se ho držte. Nekupujte zbytečně víc věcí, než opravdu potřebujete, kolikrát už se vám stalo, že jste se nechali zlákat akcí a pak jste půl plata jogurtů vyhodili nebo vám zelenina zplesnivěla v lednici?

Tip číslo čtyři: Platební kartu nechte doma

Ať už jdete na pravidelný nákup nebo si jen chcete udělat radost, vezměte si s sebou předem stanovenou hotovost a platební kartu nechte doma. Nebude vás to svádět k dalším zbytečným výdajům, které byste si o pár hodin nebo dní později mohli nepěkně vyčítat.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Tip číslo pět: Slučte si půjčky do jedné

Máte různé půjčky, úvěry, kreditní karty, americkou hypotéku? Zkuste je sloučit do jedné půjčky. Budete platit jen jednu splátku, ta bývá většinou výrazně nižší než součet jednotlivých splátek, ušetříte především na poplatcích.

Tip číslo šest: Zkuste ušetřit i na provozu domácnosti

Že to ani nejde? Vařit musíte, topit také, o svícení nemluvě. Máte pravdu, ale i tady se dá ušetřit. Schválně. Jaké máte žárovky? Jak staré jsou vaše spotřebiče? Nemáte ledničku vedle sporáku nebo trouby? Na tom všem se dá ušetřit.

Stačí klasické žárovky vyměnit za LED žárovky a rázem ušetříte až 80 nebo 90 % energie. Spotřebiče starší deseti let je zase lepší vyměnit za novější, ty už totiž mají výrazně nižší nároky na spotřebu energie. I když do nich investujete, vyplatí se vám to. A rovnou můžete ledničku přesunout dál od zdroje tepla.

Mezi další způsoby, jak doma ušetřit, patří odstěhovat pohovku od radiátorů, větrat krátce, ale intenzivně, vařit s pokličkou, dát přednost sprše místo vany apod.